Dişeti Kanamasının Nedenleri

Dişeti Kanamasının Nedenleri

Uzmanlar, en sık karşılaşılan diş sorunlarının başında dişeti kanamalarının geldiğini belirtiyor. Peki dişleri fırçalarken neden bazen dişetleri kanar?

Dt. Mustafa Yılmaz

Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı


Diş çürük ve taşı oluşumunu engellemek için ağız bakımının en önemli parçası diş fırçalamadır. Ancak doğru şekilde fırçalamak gerekir.

Günde en az 2 kez 3’er dakika diş fırçalama yapılmalıdır. Diş fırçalama ile bakteri plağı ve yiyecek artıklarının büyük oranda temizliği sağlanır. Ancak bakteri plakları ve gıda artıklarının tam olarak temizlenebilmesi için mutlaka diş ipi kullanımı gereklidir.

Diş fırçalarken diş eti kanaması neden olur?

  • Ağız ve diş sağlığı bakımının ihmal edilmesiyle biriken plak ve gıda artıkları dişetlerinde iltihabi duruma yol açar. Diş eti dokusunun veya diş eti ile diş dokularının birleştiği bölgede yer alan bağların iltihaplanması durumunda, diş etlerinin doku bütünlüğü zarar görür (Gingivitis, Periodontitis). Bu durum dişeti kanamasına sebep olabilir.
  • Sert bir şekilde diş fırçalama diş eti kanamasına neden olabilir.
  • Hamilelik döneminde hormonal değişimlerde dişetlerini etkileyerek kanamaya neden olabilir.
  • Mevcut kanama hastalıkları kanama yatkınlığı dişeti kanamasına sebep olabilir.

Diş beyazlatma işlemi ne zaman yapılır?

Bazen dişeti kanaması, yirmilik diş ağrısı veya diş sarardığında beyazlatma ihtiyacı duyulur. Beyazlatma işlemi doğru hastaya-doğru endikasyon, doğru teknik-malzeme seçimi ile uygulandığında kesinlikle zararı yoktur. Bunun için hasta seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Dişlerinde defekt, mevcut hassasiyet problemi, dişeti çekilmesi ile kök yüzeyi açıkta olan hastalarda uygulanması doğru değildir. Malzeme seçiminde ise Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı beyazlatma ajanları tercih edilip kesinlikle hekim tarafından uygulanmalıdır.

20 yaş dişleri hangi durumlarda çekilmelidir?
20 yaş dişleri dişlenmede en arkada ve en son çıkan dişlerdir. Çene kemiğinde yeterli alan olduğunda dişler düzgün bir şekilde sürmüşse ve karşıt dişle kapanışında sorun yoksa çekimine gerek yoktur. Ancak yeterli alan olmadığında dişlerde çapraşıklığa sebep olma ihtimalinde, apse varlığında, çürük varlığında, baskı ağrısı varlığında çekimi gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.