Her Ağrı Mutlaka Dikkate Alınmalıdır

Her Ağrı Mutlaka Dikkate Alınmalıdır

Her Ağrı Mutlaka Dikkate Alınmalıdır

Ülkemizde ağrı nedeniyle çeşitli yollara başvurarak derdine çare arayan, fakat yeterli tedavi olanaklarına kavuşamayan geniş bir hasta nüfusu bulunuyor. Sürekli ağrı çeken bu kişilerin yaşadığı tedavi sorununu, kısaca ağrı bilimi demek olan Algoloji branşı inceliyor.

Prof. Dr. Nurettin Lüleci

Algoloji-ağrı

Ağrı nedir?

İnsan vücudunun hissettiği nahoş bir duygudur. Ağrının birçok çeşidi vardır.

Ancak ağrı temelde, akut ve kronik ağrı olarak ikiye ayrılıyor. Akut ağrı hemen oluşan bir ağrıdır. Elinizi bir yere çarptığınız da duyulan ağrı akut ağrıdır. Kronik ağrılar ise geçmeyen ve sürekliliği olan ağrılardır. Romatizmal ağrılar, kanser ağrıları, bel ve boyun fıtık ağrıları bunlara örnektir.

Aslında bizim sadece ağrılarla ilgilendiğimizi söylemek eksik olur. Ağrının sinirlere bağlı oluşabilecek durumları da bizim alanımız içerisindedir. Mesela sempatik sinirler dediğimiz sinirler var. Örneğin ayak terlemesi bir ağrı çeşidi değildir ama yaptığımız tedavilerle bunu da önleyebiliyoruz. Kısacası ağrı merkezi, ağrı ve sinirlerle ilgili her türlü işlemi yapabilen bir merkezdir.

Vücuttan gelen uyarılara dikkat!

Özellikle akut ağrılar, vücuttan gelen bir uyarı olarak karşımıza çıkar. Ancak geçmeyen kronik ağrılar bir hastalıktır. Vücut artık sinyal vermekten çıkmış ve bu durum kronikleşerek hastalık haline gelmiştir. Kronik ağrıların geçmesi için de tedavi edilmesi şarttır. Kronik ağrıda, hastanın psikolojisi olumsuz etkilenirken, algısı da bozuluyor ve sinirlilik haliyle hasta çevresini de rahatsız etmeye başlar.

Ozon tedavisi devrim niteliğinde!

Ağrıların giderilmesi ve tedavi sürecinde ilaç tedavisinin haricinde pek çok yeni teknoloji kullanılıyor. Eskiden ilaç tedavisi daha çok uygulanırken, şimdilerde radyofrekans ve ve lazer uygulamaları tercih ediliyor. Vücuda tamamen zararsız olan ozon tedavisi ise ağrı tedavisinde devrim olarak nitelendirilir. Özellikle bel ve boyun fıtıklarında ozon tedavisinin yeni bir ufuk açtığı söylenebilir.
Ozon tedavisinde; %100 medikal oksijen alınarak, ozon tedavisinde kullanılan cihazın içerisinden geçiriliyor. Alet onu parçalarken diğer oksijenle birleştiriyor. Bel ve boyun fıtıklarında, eklem ağrılarında, diz, omuz, kalça ağrılarında, ameliyat istemeyen hastalarda, ağrı bağlamında adele ağrılarında ozon tedavisi kullanılıyor. Bilinen bir yan etkisi olmayan ozon tedavisinde %70-80 civarında başarılı sonuçlar alınır.

En sık rastlanılan kronik ağrılar

Hastalar en çok kireçlenme ağrısı nedeniyle ağrı merkezine başvuruyorlar. Bel kireçlenmesi ve diz kireçlenmesi başta olmak üzere, bel ve boyun fıtıkları şikayetleriyle çok sık karşılaşılır. Ameliyatsız tedavi olmak için hastalar ağrı merkezindeki tedavi seçeneklerini değerlendiriyorlar. Hatta bunun için yurtdışından bile hastalar ülkemize geliyorlar. Bir sonraki aşamada ise baş ağrıları çok rahatsız edici boyutlara ulaşıyor. Baş ağrılarından sonra da kanser ağrıları…

Ağrı az veya çok, küçük veya büyük mutlaka dikkate alınmalıdır. Ufak bir çarpma sonucunda bile kötü sonuçlara neden olabilecek durumlar ortaya çıkabilir. Böyle bir durumda kişi farkında olmasa da erken müdahele edilmesi gerekebilir. Bu nedenle ağrıyı ihmal etmemek ve tedavi ettirmek gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.