Akıllı Lens ile Net Görüş Şansı

Akıllı Lens ile Net Görüş Şansı

Gözlükten kurtulmanın en sık kullanılan çözümü Excimer Lazer tedavisidir. Lazer tedavisi 18-60 yaş arası yapılabilse de 40 yaşından sonra pek tercih edilmez. Bunun nedeni 40 yaşından sonra ek olarak presbiyopi (Yakını görememe hastalığı) oluşmasıdır. Akıllı lens ile hem katarakt hem uzak ve yakını görememe gibi görme kusurlarının tedavisi aynı anda lazerli ya da halk arasında dikişsiz ameliyat tekniği olarak bilinen ‘Fako Tekniği’ ile göz içine yerleştirilerek çözülebilir.

Op. Dr. Sinan Albayrak

Göz Hastalıkları Uzmanı

Doğal lensimiz esneme özelliğini yaş arttıkça kaybettiği için yakına bakarken odaklanamaz. Presbiyopi fizyolojik bir hastalık olup her insanda görülür. Akıllı Lens olarak bilinen göz içi lensler çoğunlukla 40 yaş sonrası uzak ve yakın problemi olan hastalar için çözüm olur. Bu mercekler genel olarak multifokal (Çok odaklı) mercek olarak adlandırılır ve son yıllarda üretilen trifokal mercekler ile daha iyi sonuçlar alınabilir.

En sık kataraktta kullanılıyor

Katarakt hastalığının tek tedavisi cerrahidir. Bu ameliyatta eskiden sadece monofokal (Tek odaklı) lensler kullanılırdı. Ameliyat sonrası hastalar uzak ve/veya yakın gözlükle yaşama devam ederdi. Trifokal merceklerle gözlük ihtiyacı tamamen ortadan kalktı, hasta katarakt varsa miyop, hipermetrop, astigmat, presbiyopi hastalığından da kurtulur. Daha önce katarakt operasyonu olmuş hastalarda eskiden monofokal lensi değiştirmek ve dönüştürmek imkansızdı. Ancak şimdi AddON lenslerle monofokal lensin üzerine ikincil bir lens yerleştirerek hastayı gözlükten kurtarıp hem uzak hem yakın görmesi sağlanıyor.

Nasıl yapılıyor?

Trifokal AddON lens, daha önce katarakt ameliyatınız sırasında implante edilen birincil göz içi lensin önüne yerleştirilir. Çift lens sistemi oluşturur. Birincil lensin implantasyonundan aylar hatta yıllar sonra da yapılabilir. İşlem çok kısa, basit bir şekilde yapılabilir.

Kimler için uygun?

Hem Trifokal hem AddON lensler için hastaların kornea ve retina tabakalarının uygun olması gerekir. Her hastaya bu özellikli lensler uygulanamaz. Örneğin sarı nokta veya kornea hastalığı olan hastalarda bu lensler tercih edilmez. AddON lens uygulaması ile ameliyat öncesi monofokal görüşü olan hasta trifokal hale getiriliyor.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.