Kontakt Lens Koronavirüs Riskini Arttırır mı?

Kontakt Lens Koronavirüs Riskini Arttırır mı?

Bugünlerde kontakt lens kullanımının enfekte olma ihtimalini arttırıp arttırmadığı; pek çok hastanın aklında olan sorulardan biri. Bu soru, internetteki arama motorlarından birine yazıldığında pek çok kafa karıştırıcı yazı ile karşılaşmak mümkün.

Dr. Öğr. Üyesi Başak Bostancı

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Şu andaki mevcut bilgi ışığında kontakt lens kullanılmasıyla, koronavirüs ile enfekte olma riskinde artış olduğunu gösteren bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır. Bu noktada; ideal kullanım ve bakım prosedürlerine hassasiyet gösterilmesinin yanı sıra, kapsamlı el yıkama gibi hijyen önlemlerinin ciddiye alınması önem taşır. Bunlar arasında; lensleri belirtilen süreler içinde değiştirme, tekrar kullanılabilir lens için dezenfeksiyon uygulaması, gece kontakt lenslerle uyumama ve gözde batma, yanma, kızarıklık gibi bir belirti varsa kontakt lens kullanımına ara verilmelidir.

Bu şikayetler varsa lens kullanımına ara verilmeli!

Konu ile ilgili olarak ortaya sürülmüş ve haklılığı küçümsenmeyecek kadar önemli olan bir görüş; kontakt lens kullanan insanların, kullanmayanlara oranla ellerini daha fazla gözlerine temas ettirdiği yönündedir. Göz, yüz ve ağız teması ile virüsün bulaş yapabildiği bilindiğinden, göz ve yüze dokunma sayısını sınırlamak için gözlük kullanımını öneren bazı uzmanlar mevcuttur. Bu noktada eğer; kontakt lens kullanıldığında gözde rahatsızlık hissi oluyor ve el sıklıkla göze temas ettiriliyorsa kullanımına ara vererek, salgın dönemi bittiğinde doktora başvurmak ihmal edilmemelidir. Bunlara ek olarak; ateş, öksürük veya grip benzeri şikayetlerin olduğu durumlarda da kontakt lens kullanımına ara verilmelidir.

Kontakt lens temel kullanım kuralları:

* Uygun el yıkama nasıl olmalı?

Kontakt lensi takma ve çıkarma öncesinde, sabun ve su ile dikkatli, kapsamlı el yıkama ardından da kâğıt havlu ile elleri kurutma çok önemlidir.

*Kontakt lenslerin temizliği nasıl yapılmalı?

Günlük tek kullanımlık lensler akşam çıkarıldığında atılmalı asla tekrar kullanılmamalıdır. Aylık ve iki haftalık lensler düzenli olarak lens solüsyonları ile dezenfekte edilmelidir. Akşamları lens ile uyumaktan kaçınılmalı, kullanım süreleri tamamlandığında yeni lens kullanımına geçilmelidir. Kontakt lensleri doğru şekilde temizlemek-kullanmak, gözlerin sağlıklı ve enfeksiyonlardan uzak kalmasını sağlar.

Mutlaka bir göz hekimi tarafından hastaya denenerek, reçete edilmiş olan kontakt lens kullanılmalıdır. Kullanım sırasında ağrı, kızarıklık, bulanık görme gibi sorunlar yaşanırsa mutlaka bir göz hastalıkları uzmanına danışılmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.