Akran Zorbalığı Artıyor mu?

Akran Zorbalığı Artıyor mu?

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Üyesi Prof. Dr. Burak Doğangün son günlerde gündemde olan ‘Akran Zorbalığı’nın nedenleri, niçinlerini anlattı.

—–

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Üyesi Prof. Dr. Burak Doğangün, modern yaşamdaki yüksek beklentinin çocuk, ergen hatta yetişkinlerde bile koşuşturmaya, bunun da öfkeye zemin hazırladığına dikkat çekti.

Prof. Dr. Burak Doğangün konuyla ilgili şu açıklama bulundu: “Modern yaşam çocuk-genç-ergen herkesi yoğun bir koşuşturmaca içine soktu. Beklentilerle birlikte ekonomik durumla ilgili kaygı-stresin artışı, bugünkü şehir yaşantısı içinde sosyal ilişkilerin azalması, değerlerin erimesiyle; birey kendi değerini fark etmemeye ya da görmemeye başladı. Bu da belli bir dönem sonra öfkeyi beraberinde getirir.
Bebeklikten itibaren maruz kaldıkları çevresel faktörler, yetiştirilme, kucaklanma-desteklenme ya da yaşamış oldukları ruhsal travmalar, adeta bütün bunlarda kabın içinde biriken faktörler olarak etki eder.
Çocuk ve ergenler çevreden gördükleri ile bir şeyler öğrenir. Çevreden gördükleri ile bir şeylere maruz kalır ve aynı zamanda çevreden görüp bir anlamda kurban pozisyonuna düştükleri durumu belli bir süre sonra bir başkasına uygular.
Maalesef akran zorbalığı bugün bu zeminde çok filizleniyor. İlk önce ben olayım, arzusu ötekiler ile empati kurulmadan, ötekine şiddet uygulanabiliyor.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.