Alzheimer Riski Ölçümü

Alzheimer Riski Ölçümü

Son zamanlarda önemsemediğiniz unutkanlık Alzheimer riski ile karşı karşıya olduğunuzun habercisi olabilir. Zaman, yer kavramı ile ilgili karmaşıklık,  konuşurken kelime bulmakta zorlanıyorsanız tablo ciddi olabilir.

Uz. Dr. Abdullah Özkardeş

Nöroloji Uzmanı

Alzheimer hastalığı, erken teşhis, bilinçli yaklaşımla yavaşlatılabilir. Öncesinde Alzheimer riskini ölçmeniz önemlidir.

Alzheimer hastalığı, hafıza, düşünce ve davranış problemlerine neden olan bir bunama çeşididir. Problemler genellikle yavaş bir şekilde belirir, zamanla ilerler ve günlük faaliyetleri etkileyecek kadar kötüleşebilir. Alzheimer hastalığı, bunamanın en yaygın formudur ve tüm bunama vakalarının %50-80’i Alzheimer hastalığına bağlıdır.

Alzheimer bir yaşlı hastalığı değildir

Alzheimer, hastaların büyük bir çoğunluğu 65 yaş üzerinde olsa da, yaşlanmanın sonucunda olan bir rahatsızlık olarak tanımlanmaz. Bu hastalığa yakalanan kişilerin %5’i 40-50 yaş civarındadır. Bu gruptakiler “Erken başlangıçlı Alzheimer hastası” olarak adlandırılır. Alzheimer hastalığı, ilerleyicidir ve zamanla kötüleşir. ABD’de 6. büyük ölüm nedenidir.

Hastalığın seyri yavaşlatılabiliyor

Alzheimer, tedavi edilebilen bir hastalık olmamasına rağmen yakınmaların ve problemlerin tedavisi yapılabilir. Günümüzde uygulanan tedaviler hastalığın ilerlemesini durduramasa da, bu seyir geçici olarak yavaşlatabilir ve hastanın hayat kalitesi artırılabilir.

Risk faktörlerine dikkat!

Alzheimer hastalığıyla ilgili ilerleyen yaş, aile öyküsü ve genetik yatkınlık gibi değiştirilemeyen etkenler vardır. Hastalık, 65 yaşından sonra sıklaşır ve her 5 yılda bir oran ikiye katlanır. 85 yaşından sonra neredeyse yüzde 50 sıklığa ulaşır. Diğer bir risk faktörü, ailede bir veya birden fazla Alzheimer hastasının olmasıdır. Bugün Alzheimer hastalığının genler ve diğer risk faktörleri arasındaki karmaşık etkileşimler sonucunda olduğuna inanılmaktadır. Kafa travmaları ile Alzheimer hastalığı arasında paralellik bulunmuştur. Ayrıca kalp sağlığının da Alzheimer hastalığı ile yakın ilgisi vardır. Kalbin pompaladığı kanın %20-25’i beyin tarafından kullanılır. Kalp ve damar sağlığını etkileyen yüksek tansiyon, kalp hastalığı, şeker hastalığı ve yüksek kolesterol seviyeleri de bu açıdan önem kazanmaktadır.

Sağlıkla yaşlanarak Alzheimer riskinden korunun

Alzheimer tehlikesine karşı sağlıklı bir yaşam biçimini benimsemiş olmak çok önemlidir. Vücut ağırlığını korumak, sigara ve aşırı alkolden kaçınmak gerekir. Sosyal topluluklara katılmak, çevreye ilgili kalabilmek, vücuda ve akla egzersiz yaptırmak da Alzheimer hastalığı için önerilen yöntemlerdir.

Yaşam kalitenizi düşürüp, sağlığınız açısından ciddi boyutlara varabilecek bu hastalıktan korunmak için günlük yaşamınızda beyin kaynaklı bazı uyarılara dikkat etmenizde fayda vardır. Bunlar;

Günlük hayatı etkilemeye başlayan unutkanlık,

Plan yapma ve problem çözmede sorunlar yaşanması,

Daha önce bilinen ve yapılan işleri yapmada zorlanma,

Zaman ve yer ile ilgili karışıklıklar,

Görüntüleri anlamada ve birbiriyle ilişkilendirmede zorluklar yaşanması,

Konuşma ve yazmada kelime bulma zorlukları

Eşyaları yanlış yerleştirme,

Karar vermede güçlük yaşama,

Sosyal faaliyet ve yükümlülüklerden uzaklaşma,

Kişilik değişiklikleri olarak sıralanmaktadır.

Bu bulguları fark eden hasta veya hasta yakınları, Alzheimer yönünden bilinçli olmalı ve hasta mutlaka bir nöroloji uzmanına muayene olmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.