Astroloji Şubat’ta Aşk Diyor!

26.01.2022
143
Astroloji Şubat’ta Aşk Diyor!

Yine 14 Şubat geliyor yine Sevgililer Günü’nü kutlayacağız. Yine hediye çılgınlığı yaşanacak. Ben derim ki, eğer bu kadar eminseniz aşkınızdan onu çoğaltın. Sosyal medyada romantik aşk sözcüklerini tabii ki paylaşın ama hediyelerinizi de ihtiyacı olanlar için paylaşın. Aşkınız Dünya’ya mutluluk saçsın. Pırlanta yüzük alacaklara önerim de Kanlı Elmaslar filmini izlemeleridir. Eğer sevgilinizin yükselen burcunu biliyorsanız onun bu 14 Şubat’ta aşktan ne istediğini fısıldayacağım.

Filiz Yaşar Zorka
Astroloji Uzmanı

Arapça ˁşḳ kökünden gelen ˁişḳ عِشْق “şiddetle sevme, şiddetli ve yakıcı sevgi” sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Arapça ˁaşiḳa عَشِقَ “âşık oldu, sarmaştı, yapıştı” fiilinin fiˁl vezninde masdarıdır. Bu fiil Arapça ˁaşaḳ عَشَق “sarmaşık” sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Aramice/Süryanice ˁāşaḳ עָשַׁף “karışma, haşır neşir olma, bir şeyle uğraşma” sözcüğü ile eş kökenlidir.
Zor günlerden geçiyoruz, bunu inkâr etmenin bir anlamı yok. Bazen karşılaştığımız her kötü olay bir öncekini aratıyor gibi. Bu yazıyı kar yağarken yazıyorum, doğalgaz faturasından endişe eden çoğunluktan birisiyim. Her zaman faturalar gündem olmuştur ama bu seferki sanırım biraz daha farklı ve ciddi. 2021 yazılarımı takip ettiyseniz altın ve döviz dalgalanmalarını, bitcoin spekülasyonlarını, yeni bir covid varyantını hatırlarsınız. Bunları düşündükçe ve düşünmeye devam ettikçe sanki üzerimizdeki kara bulutlar yoğunlaşıyor gibi. Sarmaşıklar gibi kötü anı ve duygulara mı sarılıyoruz?
Aşkı kaç kişi hatırlıyor?
Bu konularda biraz kafam karışıyor çünkü son zamanlarda yaşanan birlikteliklere bakınca âşık olmak ve/veya ilişki yaşamak arasında şaşırıyorum. Herkesin elinde bir check list var.

Madde madde sanırım kızlarınkisi şöyle:
o Dış görünüş
o İşi
o Maddi durumu
o Yönetilebilme kapasitesi (bu çok önemli, çünkü ilişkinin kaderini bu belirliyor)
o Medeniyet durumu (çatal bıçak kullanma, kapıyı açma vs)
o Sosyal çevresi
o Buraya da artık diğer detaylar yazılabilir.

Erkeklerin listesi hakkında en ufak bir fikrim yok tabii ki. Sanırım onlarda da ilk sırada dış görünüş var ve büyük ihtimal bu listenin ilk birkaç maddesinde de yine dış görünüş var.
Tanıdığım bütün zeki, güçlü, ayakları yere sağlam basan, kariyer sahibi, esprili kadınlar yalnız olduğu için bu niteliklerin erkeklerin listesinde olmadığını iddia edebilirim. Bana kalırsa yasaklı listesindeler.
Yine aşk sözcüğünün etimolojisine gelirsek, şu sarmaşık olma kısmına iki ucu keskin bıçak gibi. Birbirine sarılarak bir de olabilirsin, boğulabilirsin de. Aşk için gelen danışanlarıma her zaman şunu sorarım: “Seni mi seviyor, yoksa ona sağladığın imkanlarını mı?” Bir tanesi ‘ha ben, ha imkanlarım’ demişti. ‘İkisi de aynı değil mi? Ben olmasam ona bunları kim sağlayacak?’
Astroloji severler biraz da bilenler eğer sevgilinizin yükselen burcunu biliyorsanız onun bu 14 Şuba’tta aşktan ne istediğini fısıldayacağım.

Koç Burcu: Kadın ya da erkek eğer bir Koç’a tutulduysanız hayatınızın macerasını yaşamaya hazır olun. Onun enerjisi hiç bitmez. Benmerkezcidir. İlgiyi her zaman üzerinde ister ve ilk adımı da o atmalıdır. Kaçarsanız kovalar ama kovalarsanız kaçmaz. Onun yerine kendinizi anlamsız bir çatışmanın içinde bulabilirsiniz. Koç burcu kırmızı rengi sever.

Boğa Burcu: Boğa kadınına aşıksanız şanslısınız. O Venüs’ün güzel kızıdır. Sanat ve estetik zevkleri vardır. Kabalıktan hiç hoşlanmaz ve bu tanrıça kelimenin tam anlamıyla inatçıdır. Ölçer, biçer karar verir ve bundan asla sapmaz. Kıskançlıkta boğanın eline su döken olamaz. Öfkesi yamandır. Boğa erkeği ise şaşırtıcı derecede ağırdan almayı sever. Flört insanıdır ama ilişkinin ciddiye gitme ihtimaline karşı hep yavaştır. Kesin kararını verince de sonuna kadar sadık kalacaktır.

İkizler Burcu: Wow! Kolay gelsin. Zeki, esprili, konuşkan, dışa dönük, kararsız. Ne diyeyim bence kadın ya da erkek İkizlere aşıksanız gelecek planları yapmayın aslında hiç plan yapmayın. Bırakın ilişki dolu dizgin aksın, siz de tadını çıkarın. Sakın ama sakın zekasını küçümseyerek küçük hesaplara girmeyin, rüzgâr olur uçar. Ağlarsınız. O en çok oyun arkadaşı olup, keyifli zaman geçireceği ideal eşinin peşindedir. Onu bulduğunda ise, asla bırakmayacaktır.

Yengeç Burcu: Mendilleri hazırlayın! Eğer bir yengece âşık olduysanız emin olun o size çoktaaann kapılmıştır. Usul usul sizi kabuğunun içine çekmiştir ve oradaki harikalar diyarını görünce asla kopamazsınız. Zaten o da buna izin vermeyecektir. Yok, mümkün değil kurtulamazsınız. Önünüzden dolaşır, arkanızdan çıkar, duygularınızla oynar ve sizi yine kendine bağlar. Ne diyeyim tadını çıkarın.

Aslan Burcu: Kral ve kraliçeyi selamlayın! İhtişam, ihtişam, ihtişam. Sosyal medya için hazırlıklı olun çünkü eğer aslan tarafından âşık olunduysanız vitrindesiniz demektir. O değerli mücevherini sergileyecektir. Övgü ve hayranlık toplayacaktır. Aslan burcu, sürekli beğenilmek ve onaylanmak ister. Eleştiriye hiç gelemez.

Başak Burcu: Bakire burcu olduğunu söylediler mi size? Bu ince eleme, sık dokuma, her hale harekete bir kulp bulma ve bol bol eleştirme nitelikleri yüzünden bu son derece normaldir. Asla ve asla pasaklılığa gelemez, tertip düzen ister. En çok da kendi duygularını analiz eder. Kendini aşka teslim etmeyi beceremez, âşık olacağını anladığı zaman bin bir bahane ile anında kaybolur. Siz kendiniz gibi olun.

Terazi Burcu: Grinin elli tonu. Kadın ve erkek teraziler kadife eldiven içinde demir yumruk gibidir. Başınıza hangisinin geleceğini bilemezsiniz. Onlar seçilmez, seçer. Her birisi diplomasi ve iletişim uzmanıdır. Güzel ve yakışıklıdır. Terazi burcuna aşıksanız samimiyetine güvenmek için biraz düşünmelisiniz.

Akrep Burcu: Astrolojiye göre her bir burç insan vücudundaki bir bölgeyi temsil eder mesela Koç baş, ikizler akciğer… Sıra akrep burcuna gelince… Evet! İnsan vücudunda üreme ile ilgili organları yönetir. Ne diyeyim. Tadını çıkarın.

Yay Burcu: Ata binin, kılıç kuşanın ve maceranın tadını çıkarın. Yay burcu keşfetmek isteyecektir. Duygularınızı, sizi, kendi hislerini sonra da dünyanın geri kalanını. Hazırlıklı olun. Yay burcu çok sosyal ve flörtöz bir burçtur. Felsefeden ve yabancı kültürlerden hoşlanır. Sevgilisinden beklentisi çoktur. Onu şaşırtın.

Oğlak Burcu: Eğer bir Oğlak burcuna âşık olmayı başardıysanız gerçekten tebrik ederim. Ömrünüz kütüphanelerde geçiyor olmalı. Oğlak burcu ketumdur. Bir ortamda burçlardan konuşulmaya başlandığında sesi hiç çıkmayan oğlak burcudur. Çünkü o kafasında çoktan yörünge hesaplarına girmiştir. Oğlağın ilgi ve güvenini kazanmak zordur ama imkansız da değildir. Ona yaklaşmanıza izin verdiğinde eğlenceli kişiliği sizi büyüleyecektir.

Kova Burcu: Burası biraz karışık çünkü Kovalar tahmin edilmesi zor bireylerdir. Aykırılıklardan beslenirler. Bu çok tutucu çevrede çok başkaldırıcı ve reformist olmayı da kapsar, çok serbest bir çevrede aşırı tutucu olmayı da kapsar. Kova kadar özgürlüğüne düşkün bir burç yoktur. Onu boğmayın.

Balık Burcu: Romantizm, aşk, güzel sürprizler, duygusal yakınlaşmalar. Balık ile aşk rüya aleminde olmak gibidir. Bazen balık kendini derin sularda kaybeder. O zaman ona eve dönüş yolunu göstermeniz gerekir. Sakın peşinden dalmayın. O bir balık ve siz nefesinizi asla o kadar tutamazsınız.
Ne diyelim
Aşk olalım…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.