Bademcikte Antibiyotik Çözüm Değil!

Bademcikte Antibiyotik Çözüm Değil!


Kışın en sık görülen hastalıklardan biri olarak bademcik karşımıza çıkar. Çocuklar bu mevsimde kolay hasta olur. İlaç özellikle de antibiyotik kullanımı çoğalır. Oysa antibiyotik kullanmadan sadece bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalık kendiliğinden iyileşebilir.

Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony

Çocuk Sağlığı Hastalıkları, Alerji ve İmmunoloji Uzmanı

Bademcik hastalığı ateşle mücadele ederek, dinlenerek, bol sıvı ve vitaminli sebze, meyve tüketilerek atlatılabilir.Bağışıklıkta çok önemli bir role sahip bademcikler, ağızdan ve burundan içeri giren mikroplara karşı vücudu korur. Sağlıklı her çocuk bademcik dokusuyla doğar. Bademciği olmadan doğan çocuklar immun yetmezlik denilen bağışıklık hastalığına sahiptir. Mutlaka tedavi edilmesi gereken ve halk arasında BETA denilen bademcik iltihabı, hem kalpte hem de eklemlerde romatizmayla sonuçlanabilen, bir ömür boyu görülebilen aynı zamanda böbrekleri de etkileyerek, böbrek yetmezliğine kadar gidebilen bir hastalıktır.

Bademcik iltihabı ne sıklıkta tekrarlarsa tehlikelidir?

Bademcik iltihabı, her çocuğun geçirebileceği ve normal sayılan enfeksiyondur. Ancak sık sık tekrarlaması normal değildir. Bademcikler hastalıkla birlikte kızarır, büyüyüp şişer, iyileşmeyle birlikte normale döner, çok hastalanan bademcik ise enfeksiyon geçse bile büyük kalma eğilimindedir. Bu durum sürekli hastalanmaya sebep olur.

Ameliyat gerektiren durumlar:

*Son bir yılda yedi defa veya son üç yılda yılbaşına 3 defa ya da daha sık ateşli bademcik iltihaplanması geçirilmesi,

*Enfeksiyonun kronikleşmesi,

*Bademciklerin büyüyerek solunum yolunu tıkayıcı hale gelmesi, özellikle geceleri solunumun durması yani “apne yapması”,

*Bademciklerin büyüyerek yemek yemeyi zorlaştırması,

*Bademciklerin çevresinde apse gelişmesi,

*Sık tekrarlayan enfeksiyonların kulaklarda sıvı birikmesi ve işitme kaybı yapması, *Bademciklerin tek taraflı büyümesi,

*Çocuğun büyümesini olumsuz etkilemesi,

*Çocuğun çene yapısını olumsuz etkilemesi,

*Konuşma bozukluğu yapması, gelişmede geri kalmaya, saldırganlık, huysuzluk gibi kişilik değişiklikleri,

*Öğrenme güçlüklerine sebebiyet vermesi,

*Hastanın difteri( Kuşpalazı) mikrobu taşıyıcısı olması,

*Hastada kalp kapak bozukluğu olması,

*Bademcik üzerinde yiyecek birikerek kötü ağız kokusu oluşturması.

Alerjiden Kaynaklanabilir

Bademciklerin alınmasının hiçbir zaman ilk tercih değildir. Hastanın iyi izlenerek kararın doğru verilmesi gerekir. Özellikle alerjik çocukların, bademcik problemi alerjiden kaynaklanabilir. Alerji sorunu çözülmeden bademcik ameliyatı kararının verilmemesi gerekir. Alerjiyi çözmek bademcik problemini çözebilir ve yine alerji çözülmeden yapılan bademcik ameliyatlarında hastanın şikâyetleri bir kaç ay rahatlasa da yine yeniden başlar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.