Bayramda Et ve Şekerden Korkmayın

Bayramda Et ve Şekerden Korkmayın

Ağız da eksik diş yoksa gönül rahatlığı ile bayramda pişirilen et yemeklerinden yiyebilirsiniz. Çocuklar da çikolata, şeker yediği için kızmayın, yeter ki dişlerini düzenli fırçalasın…

Dr. Güzide Öztürk
Diş Hekimi

Bayramda sofraları geleneksel et yemekleri ile donatılıyor. vejetaryen değilseniz  hepsinden yemek isteyeceğiniz kesin. Eğer dişleriniz tamamsa ve bir sorunu yoksa korkmanıza gerek yok. Et yemeklerinin tadına varmak için eksik dişin olmaması önem taşıyor. Çünkü eksik dişi olan hastalarda dişeti problemleriyle başlayan sorunlar, mide ve sindirim sistemi hastalıklarına neden olabiliyor. Hatta, önlem alınmadığı takdirde, diyabet ve kalp krizini bile tetikleyebiliyor. Eksik dişlerin yerine uygulanan implantlar ile bu sorunların önüne geçilebilir. Bayramda kurulan zengin sofraların keyfini çıkarmak isteyenler, diş hekimine başvurarak varsa eksik dişlerini implant ile rahatlıkla tamamlayabilirler. Tabi ki, ağız ve diş sağlığının yerinde olmasına güvenip et yemeklerini yerken aşırıya kaçmamak gerekiyor…Eksik dişlerin implant ile tamamlanması hakkında : Tek diş eksikliğinde tedavi alternatifleri çoktur ama en koruyucu yöntem implanttır. Implantlar yandaki dişlere dokunmadan kayıp dişleri yerine getiren eşsiz bir tedavi seçeneğidir.  Birkaç diş eksikliğindede yine en koruyucu alternatif implanttır.Tüm dişlerin kaybedildiği durumlarda ise implant uygulamaları diğer alternatiflerin yanında gerçekten tıbbın bir mucizesi gibi, hastaya sabit dişlerine yeniden kavuşma olanağı sunuyor.

Zararlı olan çikolata değil!

Kötü şöhrete sahip çikolata anne babaların çocuklarından uzak tutmaya çalıştığı gıdaların başında geliyor. Özellikle de tüketimin arttığı bayram günlerinde. Sanıldığı kadar zararlı bir madde olmayan çikolata tüketiminde aşırıya kaçılmadığı sürece bir tehlike yaratmıyor. Anne babaları bayram süresince çocuklarını çikolata ve şekerden uzak tutmaya çalışmak yerine, onların düzenli diş fırçalamasını sağlamaları gerektiğini belirtiyor. Ağız bakımını ihmal etmeyen, dişini fırçalayan, dişi ipi kullanan çocuklar, bayramda gönüllerince çikolata-şeker yiyebilirler.

Vücut için çeşitli faydaları olan çikolatanın dişler üzerinde olumlu etkisi var üstelik. Çikolatanın içindeki kakao yağı tannins adlı bir madde içeriyor ve bu bileşim dişi kaplayarak zararlı bakterilerin dişlere ve diş etlerine yapışma kabiliyetini azaltıp bakterilerin çürüğe neden olan asidi üretme olasılığını azaltıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.