Bayramda Kürdan Kullanımı

Bayramda Kürdan Kullanımı

Bayramda bilinçsiz kürdan kullanımı diş kaybına neden olur. Et tüketiminin daha fazla olduğu Kurban Bayramı’nda kürdan kullanırken dikkat edilmesi gerekir.

Çağdaş Kışlaoğlu

Diş Hekimi Protez Uzmanı  

Bayramlarda kürdan kullanımı önem kazanır. Özellikle fazla tüketilen şeker ve tatlıların birçok diş sorununa sebep olabiliyor. Et tüketiminin daha fazla olduğu Kurban Bayramı’nda ise dişlere daha fazla özen gösterilmesi gerekiyor.

Bilinçsiz kullanılan kürdan, diş hastalıklarına sebep oluyor. Yemeklerden sonra diş temizliğinde sık kullanılan kürdanın şekli ve yapısı önem taşıyor. Kürdan mutlaka üçgen şeklinde ve inceden kalına doğru olmalı. Diş aralarına sıkışıp rahatsızlık veren artıkları çıkarmak için kürdan kullanmak zorunda kalındığında, diş etinin tahrip edilmemesi gerekiyor.

Kürdan Dişlerde Kızarıklığa Neden Olabiliyor

Kürdanı, ince kısmının diş aralığına gelecek şekilde kullanılması gerekir. Kürdanı bastırarak diş eti cebinin içine soktuğunuzda oradaki fizyoloji bozulur ve diş eti çekilmeleri yaşanabilir.

Yanlış kürdan kullanımı dişlerde kızarıklık, şişlik, kanamalara yol açabilir.  Bilinçsiz kürdan kullanımı yüzünden, hiçbir diş rahatsızlığı olmadığı halde kişi diş kaybedebilir. Dişlerin her yemekten sonra fırçalanması gerekir. Kürdan, fırçayla çıkaramadığımız atıkları dişlerden temizlemek için kullanılmalı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.