Bebeğin Gelişim Merkezi: Anne Karnı

Bebeğin Gelişim Merkezi: Anne Karnı

Bebek için anne karnı; bilinçsel, duygusal ve fiziksel olarak yoğunlaştırılmış süper bir gelişim merkezidir. Anne karnında bebeğe ne kadar pozitif duygu ve güven aşılanırsa bebek doğumdan sonra ve hayatının belki de tamamında o kadar güçlü birey olabilir. Çünkü ilk temeller bu dönemde atılır ve bundan sonra gelecekler o temellerin üzerine eklenir.

Sevil Tunç

Yaşam Koçu, NLP ve EFT Eğitmeni

Bilinçaltı; korku, ön yargı, eğilimlerin oluştuğu ve yönetildiği yerdir. En stratejik bilinçaltı gelişim dönemi hamileliktir.

Bebeğe dünyayı ilk tanıtan annedir ve bilinçaltının temeli anne karnında atılır. Bebek için anne karnı; bilinçsel, duygusal ve fiziksel olarak yoğunlaştırılmış süper bir gelişim merkezidir. Hamilelikte anne, bebeğin ve hamileliğin etkisiyle farklı duyguların yaşandığı bir döneme girer. Annenin hamilelik sürecinde yaşadığı en güçlü duygu, sahiplenme duygusudur. Bunun bebekteki karşılığı ise güven duygusudur. Bu dönemde bebeğin yaşadığı her şey anneden gelen güven duygusu temelinde gerçekleşir. Bu nedenle normal hayatta, güvenli yaşam alanı en öncelikli ihtiyacımızdır.

Anne karnında bebeğin bilinç ve sinir sistemi gelişimiyle birlikte anne ile arasında duygusal etkileşimler de başlamış olur. Bu dönemde anne; karnındaki bebeği fiziksel, bilinçsel ve duygusal olarak da geliştirir. Annede en sık rastlanan his pasifliktir. Anneyi dışarıdan gören göz, annenin pasif ve çekinen olduğunu düşünür. Aslında bu; bebeğin anne karnına attığı ilk tekmelemedir. Anneyi ve dış dünyayı hissettiği, anne gözüyle dünyayı gördüğü için bebeğin ilk karşılaşmadaki duygu halini anne tüm benliği ile hisseder. Çoğu anne baba adayı, bu dönemi gereksiz duyulan endişelerle ve huzursuzlukla geçirir. Bebeğin dış dünyayı tanıması ilerledikçe annenin duygu karmaşıklığı da azalır.

Bebeğe dünyayı ilk tanıtan rehber annedir ve dünyayı ilk defa annesinin penceresinden görür. Annede duygu dalgalanmalarına sebep olan bu dönem bebekle en çok konuşulması gereken dönemdir. Her karmaşık duygu durumu oluştuğunda annenin bebeği için sevgi sözcükleri söylemesi ve ona dokunması faydalı olacaktır. Her duygu dalgalanmasında ona yaşanan durum tanıtılmalı ve anlatılmalıdır. Bu süreç aynı zamanda bebeğin bilinçaltı şekillenme sürecidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.