Bebeğinizin Keşfetmesine Yardımcı Olun

17.10.2012
44
Bebeğinizin Keşfetmesine Yardımcı Olun

Bebeğinizin Keşfetmesine Yardımcı Olun, ogrenme yontemi, kesif potansiyeliBebekler kaşif olarak doğar, elleri, gözleri ve ağızları ise mesleklerini icra ederken kullandıkları en önemli aletlerdir!

Yaşamın ilk aylarından sonra bebekler içinde bulundukları ortamı keşfetmek için bilinçli olarak bakışlarını çeşitli yerlere odaklarlar ve daha sonra da o çok ilginç çıkıntıların tadına bakmak için parmaklarını zevkle emerler.
Çok kısa bir süre sonra ise keşifleri daha karmaşık bir hal alır. 4-5 ay civarında parmaklarını bükmeye ve açmaya başlarlar.
Ayrıca ellerini döndürerek, ellerinin içinin ve dışının farklı göründüğünü keşfederler. 5-6. aylarda incelemek istedikleri nesnelere dokunmak için ellerini kendi arzularına göre kullanmaya başlarlar. Örneğin dokunmak istediği oyuncağı ya da sallamak istediği çıngırağı almak için uzanırlar.
Bebekler nasıl keşfeder?
Tıpkı bilim adamları gibi onlar da nesnelerin nasıl işlediğini anlamak için sürekli deneme yanılma yöntemini uygularlar. Örneğin parçaların nasıl hareket ettiğini görmek için yatağının üzerinde asılı dönenceye defalarca tekme atar.
Benzer şekilde, 5 aylık bebekler nesneleri küçük parçalarına ayırmanın en iyi yolunu tespit etmek amacıyla gazete kağıtlarını tekrar tekrar buruşturur, yırtar.
Neden sonuç ilişkisini anlama
Bebekler öğrenme yöntemi olarak bol bol neden-sonuç bağlantısına başvururlar. Küçük çocuklar için en harika oyuncaklar çocuk için belli bir şey yapan ve böylece neden-sonuç kavramını güçlendiren oyuncaklardır.
Ancak bu çok önemli kavramı sadece oyuncaklar öğretmez. İlk neden-sonuç dersleri açlığını gidermek için yardım istemeyi öğrenmesiyle başlar. Bebekler şunu içgüdüsel olarak keşfederler: “Ağladığımda biri geliyor ve bana yemek verip, beni rahatlatıyor.” Ve böylece bir şeylerin olmasına neden olabildiklerini anlarlar. Bunu da çoğunlukla gülümseyerek ve ağlayarak yaparlar! Yürümeye ve konuşmaya başladıklarında ise çok değişik tepkiler verilmesine neden olabileceklerini keşfederler. Örneğin susayan küçük çocuk “su” diye bağırdığında ona bakan birinin hemen eline su bardağını verdiğini bilir. Kazandıkları bu zaferler ise sahip oldukları yeteneklere güvenmelerini sağlar.
Bebeğin keşfetmesine siz nasıl yardımcı olabilirsiniz?
Öncelikle bebeğin-çocuğun bulunduğu ortamı onun açısından güvenli hale getirmelisiniz.Kırılabilir her şeyi ortadan kaldırın. Bebeğin-çocuğun erişebileceği ve tehlikeli malzemeler barındıran çekmecelere bebek kilidi takın. Bebeğinizin bakıcısına bebeğin etrafta dolaşmasının onun için çok önemli bir ihtiyaç olduğunu anlatın.
Güvenli keşiflerde bulunması için planlar yapın
Siz ve bebek bakıcısı bebeğe nesneleri ağzına götürebileceği, avuçlarında sıkabileceği, itebileceği, çekebileceği, dürtebileceği, yuvarlayabileceği, sürebileceği ve üst üste koyabileceği fırsatlar yaratmalısınız. Bu gibi bilimsel deneylere başlamak için güzel birkaç öneri: Bir patatesi elinizden bırakın ve nasıl yere düşüp yuvarlandığını, ama bir top gibi zıplamadığını izleyin. Eğimli bir yerden bir oyuncağı aşağı doğru yuvarlayarak yer çekimini keşfedin. Plastik kaplara su doldurarak, kapların içerikleri ile ilişkisini inceleyin.
Keşif potansiyeli olan oyuncaklar seçin
Bebeğinizin-çocuğunuzun denge fiziğinin keşfetmesini (örneğin küpler, bir sopaya dizilen halkalar veya oyuncak fincanlar gibi) ya da problem çözme becerisini güçlendirmesini sağlayacak oyuncaklar tercih edin. Günlük hayatta kullandığımız pek çok nesneyi ve yaptığımız birçok şeyi bebeklerin keşfetmesi ve öğrenmesine yönelik olarak değerlendirebilirsiniz. Bunun için yapacağınız tek şey bebeğinizin günlük yaşamına bu gözle dikkat etmeniz.Bunun yanında, fikir oluşturması açısından, bulunması kolay ve bebeğin keşfederken eğlenmesine yardımcı olacak bazı basit malzemeler şunlar olabilir:
Plastik ölçü kapları ve bardaklar
Plastik ölçü kaşıkları
Plastik evcilik oyuncakları
Tahta kaşıklar
Tencere ve tavalar
Boş ayakkabı ve yiyecek kutuları
Tenis topları
Boş buzluklar

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.