Bebeklerde Gaz Sancısı

17.10.2012
46
Bebeklerde Gaz Sancısı

Dr. Özlem OkutanSağlıklı bir bebekte ilk üç ay boyunca süren,belirli aralıklarla oluşan,sebebi belli olmayan ağlamaların sebebi:gaz sancısı  yani infantil  koliktir.

Uzm. Dr. Özlem Okutan
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Yaşamın ilk veya ikinci haftasında başlayan ve altıncı haftada şiddetlenen kolik,genellikle akşam saatlerine doğru  birdenbire tiz bir çığlık şeklinde başlar.suratta kızarma,dizlerini karnına çekme şeklinde kendini gösterir ve birkaç dakika içinde geçer.Bu ağlamalar ortalama günde 2,5 saattir.

Bebekler Niçin Ağlar?

.İletişim kurmak
.Ağrı
.Yalnızlık ve sıkıntı
.Yorgunluk
.Ağlama ihtiyacı
.Huysuzluk
.Gaz

İnfantil Koliğin Belirtileri Nelerdir?
Her sosyo-ekonomik düzeyde görülebilen kolik,tüm bebeklerin %10-40’ında görülebilir.Yarısında belirtiler üçüncü ayın sonunda kaybolur.% 12’sinde 12 aya kadar sürebilir.

Bebek sakinken yüksek yüksek sesle ve susturulamaz bir şekilde aniden ağlamaya başlar.Daha sonra bu  duruma bacaklarını karnına çekme,ellerini yumruk yapma,alnını kırıştırma ve yüzün kırmızı renk alması eşlik eder.Uyaranlara karşı çok hassa olan kolik ağrısı yaşayan bebekler ciddi gaz sancısı çeker.Çoğunlukla uzun bir günün sonunda başlayan ağlamalar,bağırsak hareketleri düzelip gaz çıkartılıncaya kadar sürer.

Kolik  tanısı koyabilmek için;bebeğin büyüme ve gelişmesinin,normal olması,fiziki muayenede bir sorunla karşılaşılmaması ,tekrarlayan ağlama ataklarının olması ve bebeğin şikayetlerinin yaklaşık iki haftalıkken başlayıp üçüncü ve dördüncü ayda sona ermesi gerekmektedir.

İnfantil Kolik Nasıl Tedavi  Edilmektedir?
Kolik şikayetlerinin minimuma indirilebilmesi için alınacak bazı önlemler yararlı olabilmektedir.Bebeğin beslenmesi sırasında uygun emzirme tekniği önemlidir.Eğer bebek mama alıyorsa gaz yapmayan mamaların tercih edilmesi gerekir.Beslenme sonrasında bebeğin burnunun tıkalı olmamasına dikkat edilmelidir.Beslenme sonrası çocuğun gazı çıkartılmalı ve çıktığından emin olunmalıdır.Ayrıca bebek aşıları beslenme ya da  az beslenme yönünden değerlendirilmelidir.Annede gaz yapan gıdalar bebekte de gaz yapabilir.Fakat her anne ve bebek için bu durum değişkendir.Annenin;sigara içiyorsa bırakması,aşırı çay ve kahve tüketimini  azaltması diyetinden inek  sütünü  çıkartması gerekir.ayrıca bebeğe 6 aydan önce katı gıdalar verilmemesine dikkat edilmelidir.

Davranışsal Öneriler
Bebeğin odasında sessiz  ve az ışıklı ortam sağlanması, bebek ağladığında dik bir şekilde kucağa alınarak sakinleştirilmeye çalışılması ve uykuya dalmasına yardımcı olacak ritmik hareketler yapılması önemli ölçüde bebeği rahatlatmaktadır.

Saç kurutma makinesi ve elektrik süpürgesi sesi,araba yolculuğu,emzik,masaj,sıcak banyonun yanı sıra bitkisel içerikli  destek ürünlerin verilmesi bebeğin rahatlamasını sağlayabilir.

Fakat bebeğin ağlama şekli alışılagelmişin dışındaysa ve beraberinde ateş,fışkırır  tarzda kusma,ishal gibi ek problemler varsa mutlaka doktora danışılmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.