Bel Fıtığına Ameliyatsız Çözüm!

Bel Fıtığına Ameliyatsız Çözüm!

Dr. Bülent NeymenGünümüzde her 100 kişiden 35’ine görülen bel fıtığı fizik tedavi ve diğer ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilir.

Dr. Bülent Neymen
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzm.

Günümüzün en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biri olan bel fıtığının tedavisinde ameliyat tek çözüm değil. Bel fıtığı 25 yaşını geçmiş her 100 kişinin 35’inde görülebilen bir hastalık ve bu hastaların   sadece % 3’ünde  hastalık belirti ve bulgu veriyor. Yine bu hastaların ancak %3 ile %5′ i ameliyat olmak zorunda kalıyor.

Yakın zamanlarda yapılmış çalışmalar, ameliyat olmak zorunda kalan kişilerin ilk birkaç yıldan sonra ameliyat olmamış kişilerle aralarında ağrı açısından bir fark olmadığını ortaya koyuyor. Özellikle gelişen endüstri toplumunda insanlar giderek daha fazla ofis tarzı işlerde çalışıyor daha az hareket etmelerine bağlı olarak da obezite artıyor. Aşırı kilo ile hareketsizlik de bel fıtığını tetikler. Çalışma hayatında iş gücü kaybına neden olan hastalıklar arasında %25 oranında bel fıtığı görülüyor, bu son derece ciddi bir oran ancak tek çözümü de ameliyat değildir. Hastaların iş gücü kaybı çoğu zaman  6 aya kadar uzuyor ve bu dönem ne kadar uzarsa tam kapasiteyle eski işlerine dönme oranı da o kadar azalıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.