Besin Alerjisine Dikkat!

Besin Alerjisine Dikkat!

besin-alerjisine-dikkatBesin alerjisi çocuklarda kendini en sık alerjik egzama ile gösterirken, besin alerjisine bağlı kusmalar yerini sessiz reflüye bırakmakta ve zamanla astıma yol açmaktadır.

Prof. Dr. Yonca Tabak

Alerji Uzmanı

Çocuklarda görülen gıda alerjilerinin yüzde 90 nedeni; inek sütü, yumurta, buğday unu, fındık, fıstık ve deniz ürünleridir. Besin alerjisinin ilk ortaya çıkışının genellikle ilk üç yaştır. Besin alerjisi bazı gıda maddelerine karşı vücudun aşırı tepki göstermesidir. Besin alerjisi olan çocuklarda çoğunlukla ilk aylarda; yanaklarda döküntü, cilt kuruluğu gibi şikâyetler gözlemlenmektedir.

Besin Alerjisi, Reflü ve Astıma Neden Olabilir

Çocuklarda sıklıkla alerjik egzama ile kendini gösteren besin alerjisinde, mide ve bağırsak alerjileri de ortaya çıkar. Çoğu zaman ilk bir yaş grubunda fışkırır tarzda kusma ve ishal görülür. Gıda alerjisinde kusmalar zamanla geçerken yerini sessiz reflüye bırakmaktadır. Ses kısıklığı, diş gıcırdatma, ağız kokusu, iştahsızlık belirtileri ile seyreden reflü zamanla geçmeyen balgamlı öksürüklere ve astıma yol açar.

Dilaltı Aşı İle Kısmen Tedavisi Mümkün

Gıda alerjilerinin aşı tedavisi ile kalıcı çözümü olmaz. İnek sütü, yumurta, fındık, fıstık, deniz ürünleri ve tahıllara karşı olan alerjiler tamamen olmasa da üç yaşına doğru geçmeye eğilimlidir. Ancak gıda alerjileri geçerken yerini ev tozu akarı ya da polen gibi solunum yoluna etki eden alerjileri bırakır. 3 yaşına kadar geçmeyen gıda alerjilerine ek olarak, eğer ev tozu veya polen alerjisi ve astım gelişirse bu solunum yoluna ait alerjilerin dilaltı damla aşı ile kalıcı tedavisi yapılabilir. Dilaltı aşı tedavisi özgül olarak ev tozuna veya polene verilse bile bağışıklık sisteminin alerjik yapısını kökten düzeltme yolunda yarar sağlayacağı için gıda alerjilerine de kısmen fayda sağlayacaktır.

Gıdalara alerji olup olmadığı kandan yapılan ve “spesifik IgE” adı verilen bir testle kolayca ortaya çıkar. Eğer testler yolu ile problem yaratan besin kesin belirlenirse o gıdadan sürekli ve mutlak bir şekilde uzak durmak gerekir. Çocukta egzama geçse bile astım açısından, Çocuk Alerjisi Uzmanlığı tarafından yakın takip çok önemlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.