Beyin Koruyan 10 Öneri

Beyin Koruyan 10 Öneri

Sıcak ve nemli hava beyin sağlığı için tehlike oluşturur. Yaz aylarında sanılanın aksine tansiyon yükselmez, su ve tuz kaybına bağlı olarak genellikle düşük tansiyon problemiyle karşılaşılır.

Prof. Dr. Babür Dora

Nöroloji Uzmanı

Sıcak havalarda kan basıncı yükselme değil düşme eğilimi göstermektedir. Y apılan çalışmalar kan basıncının kış aylarında yaza göre daha yüksek olduğunu göstermektedir. Örneğin Çin’de yapılan bir çalışmada kan basıncının kış aylarında yaza göre 10 mmHg fark ettiği gösterilmiştir. Yaz aylarında kan basıncındaki bu düşüşün en önemli nedenleri cilt damarlarında genişleme, terleme ve su ve tuz kaybıdır. Bu beraberinde halsizlik, yorgunluk, bayılma ya da bayılacakmış gibi olma, başdönmesi, göz kararması gibi bulguları getirebilmektedir.

Nem Oranındaki Değişiklikler İnme Riskini Artırıyor

Nem oranlarındaki ani düşme veya yükselmeler inme açısından risklidir. Yine hava sıcaklığındaki ani düşmeler, gelişen inmenin ölümcül olma ihtimalini artırmaktadır. Klimalar bazı migrenlilerde de baş ağrısını tetikleyebilir.

Yaz Aylarında Beyninizi Koruyacak 10  Öneri

*Yaz aylarında güneşin ışınlarının en dik açıyla geldiği saatler olan 11:00-16:00 arasında açık havada gezmeyin.

*Güneşin etkili olduğu saatlerde dışarıdaysanız mutlaka başınızı koruyacak şapka vb kullanın.

*Bol bol sıvı tüketin.

*Yemeklerde daha hafif besinler tercih edin.

*Geceleri uyuduğunuz ortamın serin, havadar ve sessiz olmasına dikkat edin. En az 7-8 saat uyku almaya çalışın

*Aşırı alkol almaktan kaçının. Gündüz saatlerinde alkol tüketmemeye çalışın.

*Sıcak ve güneşin tepede olduğu saatlerdegölgede veya kapalı alanlarda istirahat edin.

*Günün daha serin olan saatlerinde (Sabah erken ya da akşamüzeri) en az yarım saat temiz havada egzersiz yapın ya da en azından yürüyüş yapın

*Başdönmesi, göz kararması, aşırı halsizlik, bulantı hissettiğinizde bir yere oturun ve mümkünse tansiyonunuzu ölçtürün. Bunlar tansiyon düşmesinin bulguları olabilir ve bayılmaya neden olabilir.

*Yüksek tansiyon, kalp ve inme hastaları hipertansiyon ilaçlarını almadan önce mutlaka kan basınçlarını ölçmelidir. Kan basıncı çok düşük çıkan hastalar ilaç dozunu atlamalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.