Boğmacayı Önlemek Mümkün mü?

17.10.2012
56
Boğmacayı Önlemek Mümkün mü?

Prof. Dr. Gülbin GökçayHer yıl dünyada 50 milyon boğmaca vakasıgörülürken, boğmacaya yakalanan her 100 bebekten 4’ü hayatını kaybediyor. Öksürükle kendini belli eden ve hava yoluyla yayılan boğmaca, yeni doğanlara yüzde 75 oranında anne, baba, kardeşler ve diğer kişilerden bulaşıyor.

Prof. Dr. Gülbin Gökçay

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Bulaşıcı bir hastalık olan ve sadece çocuklukları etkilediği düşünülen boğmaca, aslında tüm yaş gruplarını etkileyen bir hastalık. Her yıl dünyada 50 milyon boğmaca vakası görülüyor ve boğmacaya yakalanan her100 bebekten 4’ü hayatını kaybediyor. Bordetella pertussisadında bir bakterinin yol açtığı ve hava yoluyla bulaşan boğmaca, öksürükle kendini belli ediyor. Boğmaca, yeni doğanlarda ve aşısız süt çocuklarında ölüme varabilen ciddi sonuçlara yol açabiliyor. Ancak sadece çocuk hastalığı olmayan boğmaca, yetişkinlerde de görülmekte ve bebeklere de çoğunlukla yetişkinlerden bulaşmaktadır. 

Boğmaca, bebeklere yüzde 75 oranında anne, baba ve kardeşlerden bulaşıyor

Genelde iki haftadan uzun süren öksürük şikayeti ile tanınan boğmaca, yeni doğanlarda ve süt çocuklarında ağır seyretmekte ve ciddi komplikasyonlara yol açabilmektedir. Yeni doğanlara ve aşısı henüz tamamlanmamış süt çocuklarına boğmaca yüzde 75 oranında anne, baba, kardeşler ve diğer kişilerden bulaşmaktadır. Süt çocuklarına boğmaca bulaştırmada yüzde 32 oranında annelerin, yüzde 15 oranında babaların ve yüzde 20 oranında 4-19 yaş aralığındaki kardeşlerin sorumlu olduğu bildirilmektedir.

Bebekleri korumak için bebekle teması olan anne-baba-kardeş, bakıcı ve sağlık çalışanlarının aşılanmasını öngören yaklaşıma ‘koza stratejisi’ deniyor. Pek çok bilimsel kuruluş da bu yaklaşımı öneriyor. Boğmaca aşısının, özellikle bebek doğmadan önce bebekle temas edecek bireylere uygulanması, daha olumlu sonuçlar veriyor. Bebeklerin korunması için ise 2’inci, 4’üncü ve 6’ıncı aylarda aşılanmaları gerekmektedir.

Her yıl 300 bin kişi, boğmaca yüzünden hayatını kaybediyor

Türkiye’de yapılan araştırmalara göre boğmacaya karşı bağışıklık yaşla birlikte azalıyor ve son yıllarda okul çocuklarında ve ergenlerde boğmaca vakaları azımsanmayacak ölçüde artış gösterdi. 2008’de yayınlanan bir çalışma, Türkiye’de boğmaca vakalarının ergen ve erişkin yaş döneminde geçmişe göre yaklaşık 2,5 kat arttığına işaret ediyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.