Boy Uzatan, Zekâ Geliştiren Sihirli Madde: İyot

Boy Uzatan, Zekâ Geliştiren Sihirli Madde: İyot

Dünya’da yaklaşık üç milyar Türkiye’de insanların yüzde 99,9’u iyot eksikliği çekiyor. Vücut tarafından üretilmeyen, besin yolu ile temin edilen iyotun eksikliğinde birçok hastalığın oluşmasının yanı sıra zekâ geriliği ve yenidoğan bebeklerde ölüm riskini de artır.

Dr. Ali Fuat Aytekin

Koruyucu Tıp Uzmanı

Vücut sağlığının korunmasında en etkili maddelerin başında gelen iyot, tüm dünyada küresel bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye’de de durum farklı değil.

İyot aslında bir ilaçtır. Onsuz yaşanmaz. Boy uzatır, zekâ geliştirir, kansere yakalanmamak için en önemli etkenlerin başında gelir. Bir radyasyon olsa ya da bomba atılsa sizi koruyacak olan tek madde iyottur.

Troid bezinden hormon salgılanması için çok önemli bir madde olan iyotun günlük alınması gereken miktarı toplu iğne başı kadar. Vücudumuz için bu kadar gerekli olan mineralin gebelikte iki kat daha fazla daha ihtiyaç duyulur. Tiroid bezi beynin emir eridir. Anne kendi metebolizmasını ve tiroit bezini ayarlarken bebeğin de tiroit bezi çalışmaya başlar. Çocuğun boyunun uzaması ona bağlıdır. Tiroit beziniz ne kadar iyi çalışırsa büyüme hormonu da o denli iyi çalışıyor demektir. Aynı zamanda iyot çocukta zeka seviyesini artıran en önemli etkenlerdendir. İyotun çocuktaki zeka seviyesini yüzde 11,5 oranında artırdığı bilimsel olarak kanıtlandı.

Japonlar Boyunu İyotla Uzattı

Sağlıklı yaşam formülünde iyottun çok önemli yeri vardır. İyot hep göz ardı edilen bir maddedir. Japonlar iyotu keşfetti; halkının boyunu uzattı. İyot’a neden ihtiyaç var ya da iyotsuz yaşanır mı? İyotsuz yaşanmaz. İyot birçok kanser türünün önlenmesinde bir numara ilaçtır, bir numaralı maddedir. İyot tiroit bezini çok iyi çalıştırır, prostat ve meme kanserini engeller. Mental berraklığı sağlar. Yani zekâ seviyesinin daha yüksek olmasını sağlar. Ama artık topraklarımızda iyot bitti. İnsanlar ‘deniz kenarında yaşıyor iyot alıyoruz’ diye düşünüyor bu tamamen yanlıştır. Deniz kenarında yaşayıp iyot buharını koklayabilmek ve alabilmek için o bölgenin içerisinde petrol havzalarının olması gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.