Boyun Ağrılarının Duygusal Sebepleri

Boyun Ağrılarının Duygusal Sebepleri

Boyun Ağrılarının Duygusal Sebepleri, hafize dinç, stresli yaşam, iş koşulları, boyun ağrısı, duygusal sebepler, pişmanlık, hayal kırıklığı, güven sarsılması, ıslak saç, yanlış yastık, yatış pozisyonuHızlı, stresli yaşam ve iş koşulları insan sağlığını olumsuz etkiliyor ve bu etkiler ağrılarla birlikte kendini gösteriyor.

 Hafize Dinç

Manuel Terapist

Dayanılmaz boyun ağrıları çalışan, emekli, ev kadını, öğrenci kısacası yaşlı-genç demeden herkesin ortak şikâyeti haline geldi. Peki bu dayanılmaz boyun ağrıları neden oluşur, duygusal hangi sebepler ağrıları tetikler ve tedavisi nasıl yapılmalıdır?

Bir çok insanın şikayeti olan boyun ağrıları kollarda ağırlık- uyuşma ve güç kaybını da beraberinde getirir. Omuzlardaki tutulma, omuz kaslarındaki sertleşme ve yorgunluk hissi de buna bağlıdır. Aslında burada bilinmesi gereken en önemli nokta; her hastalığın duygusal ve fiziksel sebepleri olduğudur. Bu bağlamda boyun ağrılarının duygusal sebeplerinin araştırılması ve bunların ortadan kaldırılması, iyileşme açısından atılması gereken ilk ve en önemli adımdır. 

Boyun ağrılarının duygusal sebepleri:

a) Pişmanlıklar

b) Hayal Kırıklıkları

c) Boşa Giden Emekler

d) Güvenin Sarsılması

Fiziksel sebepleri ise:

*Çalışma Koşulları: Masa ve özellikle bilgisayar başında çalışanlar örneğin; muhasebeci, bankacı, öğretmen, mimarlar gibi… uzun süre aynı pozisyonda çalışmak kas sistemini olumsuz etkiler. Boyundaki ‘S’ şeklindeki kavisin düzleşmesine sebep oluyor. Bu da beraberinde dayanılmaz boyun-sırt ve baş ağrılarını getirir. Bunu engellemek için 20 dakikada bir mola verilmesi önerilir.

*Saçların ıslak şekilde uzun süre kalması boyun tutulmalarını tetikler.

* Yatış pozisyonları ve yanlış yastık seçimi bu ağrılarını artırır.

Fiziksel koşullarla duygusal sebeplerin birleşmesi durumunda ise kişi artık dayanılmaz ağrılar çekmeye başlar. Bu ağrılardan kurtulmak için önce kişi duygusal yaşamı ile barışmalıdır. Pişmanlıklarını unutmaya çalışmalı, hayal kırıklığını affetmeli, boşa giden emeklerine üzülmemeli, güveni sarsıldığında kendisine güvenmeyi öğrenmelidir. Bunlar içinde ‘olumlama cümlelerini’ kullanmayı hayatının ‘şifa anahtarı’ olarak kabul etmelidir. Çünkü bu olumlamalar vücudun onarım sistemini harekete geçirir. Duygular iyileşince fiziksel iyileşmeler daha kısa sürede gerçekleşir.

Boyun ağrısının olumlaması şudur; ‘ Kendime güveniyorum, kendimi seviyorum, hayatımda her şey bütün ve tam. Dünyadaki bütün zorlukların ve güçlüklerin altından kalkabilecek güçte ve yetenekteyim. Kendimi seviyorum ve kendime teşekkür ediyorum. Beni üzen bütün olayları ve insanları affediyorum.’

Çünkü affetmek bağışıklık sistemini güçlendirir ve onarım sistemini harekete geçirir.

Bütün bunları yaparken tabii ki fiziksel iyileşme süreci için de bir uzmandan yardım alınmalıdır. Düzenli egzersizin yanısıra düzenli tıbbi masaj ve fizik tedavi mutlaka gereklidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.