60 Bin Diyaliz Hastasına Önemli Uyarı!

60 Bin Diyaliz Hastasına Önemli Uyarı!

Türkiye’de yaklaşık 60 bin diyaliz hastası var. Diyaliz hastalarının tedavileri ise genel anlamda haftanın 3 günü düzenli olarak hemodiyaliz merkezlerine ulaşmalarıyla işliyor. Koronavirüs karşısında diyaliz hastaları ateş tepkisi veremeyebilir. Bu nedenle ateş dışı belirtiler önemle takip edilmelidir…

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk

65 yaş üstü olan ve kronik hastalığı olanların, Sağlık Bakanlığı’nın oluşturduğu bilim kurulunca da belirtildiği üzere risk grubunda olması büyük önem taşıyor. Bu süreçte, Bakanlıklar tarafından önemle altı çizilen önlemlere ek olarak; diyaliz hastaları ve hasta yakınlarının göz önünde bulundurmaları gereken tüm detaylar, diyaliz merkezindeki hastalara aktarılıyor ve tüm bu süreç titizlikle yönetiliyor.

Sağlık Bakanlığı’nın koyduğu 14 gün kuralına kesintisiz olarak uyulması gerekir. Diyalize giren hastalar kanlarında bulunan üre, kreatinin gibi zararlı maddeler nedeniyle tüm infeksiyonlara karşı ateş tepkisi veremeyebilir. Corona virüsünün en önemli belirtisi olan ateş, diyaliz hastalarında görülmeyebilir. Bu nedenle Coronanın ateş dışı belirtileri olan solunum sıkıntısı, öksürük, bulantı daha fazla önemsenmelidir. Diyaliz hastalarının çoğunun hiç idrarı yoktur bu nedenle aldıkları tüm sıvı vücutlarında kalır, öksürük ve nefes darlığına sebep olur. İki diyaliz arası fazla kilo alanlar da öksürük nefes darlığı şikâyeti mutlaka coronaya bağlanmamalıdır.

Dezenfeksiyon kurallarına daha sıkı uymalılar!

Diyalize giren hastaların sağlıklı insanlara göre bağışıklık sistemleri biraz daha baskın olduğu için dezenfeksiyon kurallarına daha sıkı uymaları gereklidir. Ateş ve herhangi bir enfeksiyon belirtisi olan hastalar ayrı bir odada diyalize alınmalıdır. Bunun yanında, uzun süredir ülkemizde olan yabancı hastalar dışında yurt dışından gelecek yeni hemodiyaliz hastaları kabul edilmemelidir.  Hastaların mümkünse kendi araçları ile hemodiyalize ulaşmaları daha güvenli olacaktır. Servis ile gelenler ise sadece servis içinde maske takabilir. Servis araçlarına tekerlekli sandalyelere ve etraflarındaki her şeye dokunabildikleri için (halsizlik, renal kemik hastalığına bağlı yürüme bozukluğu, diyaliz sonrası dengesizlik…) el dezenfeksiyonuna veya eldiven kullanmaya özen göstermeleri gerekir.

Ayrıca diyaliz merkezlerinde:

  • Diyalizde kullanılan her türlü malzeme (setler, iğneler, diyalizör, gazlı bez, eldivenler, bantlar) her hasta için ayrı ve tek kullanımlık olmalıdır. Ayrıca hastalara eldiven ve maske desteği verilmektedir.
  • Ziyaretçi kabul edilmemelidir.
  • Dinlenme odası kapatılmalı, hasta ve yakınlarının birbiri ile teması en aza indirilmelidir.
  • Her diyaliz sonrasında hasta yatağının kolları, yemek masaları dokundukları her şey her diyaliz sonrası özellikle dezenfekte edilmelidir.
  • Hemşireler hastaları diyalize takarken diyaliz sırasında tansiyonlarını ölçerken ve diyalizden hastaları çıkarırken hem normal ağız burun maskesi hem de bunun üzerine yüzü koruyan şeffaf yüz maskesi takmak zorundadır.
  • Hasta yatakları arasında yaklaşık 2 metrelik aralık bulunmaktadır. Vizitlerde sorunsuz hasta ile hekim ziyaretlerinde de bu mesafenin korunmasına dikkat edilmelidir.
  • Parmak izi ve giriş çıkışlarda kullandıkları tartı ve hastaların dokundukları her şey dezenfekte edilmektedir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.