Boyun Sağlığını Korumanın 9 Basit Yolu

Boyun Sağlığını Korumanın 9 Basit Yolu

İş dünyasında devamlı ekran karşısında olmak veya cep telefonlarından sağlanan iletişim sırasında hem boyun hem de üst sırt bölgesinde, ağrı ve duruş sorunları yaşanır. İnsanların yaklaşık üçte ikisi, hayatlarının bir döneminde boyun bölgesinde bir sorunla karşılaşır.

Uzman Fizyoterapist Altan Yalım

Boyun, insan vücudunda en korumasız bölgelerin başında yer alır. Omurga sağlığı insanın yaşam kalitesinin en önemli anahtarıdır. Yeni nesil iletişim cihazlarıyla birlikte boyun, üst sırt bölgesinde ağrı ve duruş sorunları giderek artış gösterdi.

İş hayatında boyun sağlığını korumanın basit yolları:

1)Yetişkinlerde baş ağırlığı yaklaşık olarak 9 kilogramdır. Başımız ne kadar öne doğruysa boyun kaslarında gerilme ve eklemlerde oluşan baskı da o derecede artmaktadır. Boynun, yaklaşık olarak 60 derecelik öne bükülmesi boyunda 8-10 yaşında bir çocuk taşımaya eş değer bir yük oluşturur. Sağlıklı boynun ilk kuralı, dik olarak yer alan baş duruşudur.

2)Ofis çalışanlarında, çalışırken koltuk ve masa yüksekliğinin, kişinin boyuna ve kilosuna göre ayarlanması kişinin duruşunu olumlu yönde etkiler.

3)Eğer ağır işlerde çalışıyor ve boyun bölgesine aşırı yükleniyorsa mutlaka bu bölgeyi kuvvetli tutacak bir egzersiz programı yapılmalıdır.

4)Yeni annelerde, bebek bakımı ve emzirmesi sırasında oluşan boyun ağrılarının ilk sebebi, emzirme sırasında vücudun aldığı kambur duruştur. Bunu engellemek için mutlaka hafif boyun ve sırt germeleri yapılmalıdır.

5)Cep telefonlarından özellikle yemek yerken ve yatarken uzak kalınmalıdır.

6)Yatak ve yastık seçiminde, vücudun doğal kıvrımlarını koruyan ve ekstra yük bindirmeyen sertliklerde olmalarına dikkat edilmelidir.

7)Spor sırasında-sonrasında boyun bölgesinin aşırı kasılmadığından ve soğuma sırasında terli kalınmadığından emin olmak sonradan yaşanacak sorunları engeller.

8)Öğrencilerde gerek derslerde gerekse evde ders yaparken mutlaka dik postürü korumaya dikkat edilmelidir.

9)Boyun bölgesinde ağrı, kollara vuran uyuşma, kuvvetsizlik hissedildiğinde hemen uzmana başvurulmalıdır. Erken teşhis, her zaman sorunun daha kolayca tedavi edilmesini sağlayacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.