Burun Farkıyla Kariyer

27.03.2013
53
Burun Farkıyla Kariyer

Burun Farkıyla Kariyer

İş hayatında güzel ve yakışıklı olanın her zaman avantajlı olduğu inancı, kariyer yapmak isteyen kişileri estetik operasyonlara yönlendiriyor. Burnu büyük yönetici yerini, “estetik” burunlu güzel veya yakışıklı yöneticiye bırakıyor.

Op. Dr. Metin Kerem

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı
İş hayatında görünüşün ve prezantabl özelliklerin önemine vurgu yapılıyor, çalışanlar işlerine olduğu kadar kılık kıyafetlerine, görünüşlerine özellikle de yüzlerine özen gösteriyor. Her basamağında bir güç savaşı olan kurumsal hayatta, daha güzel ya da yakışıklı olmak, etkileyici olmak için önem kazanıyor. İş dünyasının pekçok “beyaz yakalı” kadınları ve erkekleri, çeşitli operasyonlar için estetik kliniklerine başvuruyor. Türkiye’de en çok yapılan operasyonların başında burun ameliyatları geliyor. Yüzün tam ortasında bulunan burun, en sık düzeltilmek istenilen ve solunum sisteminin başlangıç noktası olması sebebiyle sağlık açısından da üst düzey öneme sahip bir organdır.
İdeal bir burun nasıl olmalıdır?

İdeal bir burnun hem iyi nefes alması hem de yüzün diğer estetik üniteleriyle (ağız, çene, alın, gözler, yanaklar gibi) uyum içerisinde olması gerekiyor. Her yüz dolayısıyla her burun birbirinden farklı, burun tasarımında kişiye özel planlama gerekiyor. Burunda yapılacak küçük dokunuşların ve bazı değişikliklerin, genel yüz estetiğinde çok belirgin iyileşmeler sağlıyor. Çocukken alınan darbelerin, düşmelerin etkisiyle oluşan eğriliklerin ve sağlıklı nefes alınamaması gibi sorunların kişilerin yaşam kalitesini düşürüyor. Modern operasyonlarda burnun, yüzün genel yapısına paralellik göstermesi gerekiyor, günümüz burun estetiği anlayışında, doğal görünümün ve sağlıklı nefes ön plandadır.
Burun ameliyatında süreç

Başarılı sonuç alabilmek için ilk adım olarak hastanın arzularını, hekimin ise yapabileceklerini açıkça anlatması gerekmektedir. Bu konuşmada hastanın istekleri ve hekimin önerileri doğrultusunda ortak bir noktada buluşulması, yapılacak işlem ile ilgili müşterek kararlar verilmesi gerekiyor. Operasyon planını hekimler, bu kararlara göre şekillendiriyor. Gerekli tetkikler yapıldıktan sonra operasyon genel anestezi altında gerçekleştiriliyor ve sonrasında takip süreci başlıyor. Nefes alınabilen modern tamponlar 3 gün sonra çıkarılır, 7 gün sonra ise alçı alınır. Her zaman olmamakla beraber, çoğu operasyonun ardından belli ölçüde şişlik ve morarma yaşanabilir, genellikle 5-10 gün içerisinde bu durum düzelir, ancak burnun son biçimini alabilmesi için yaklaşık 1 yıllık bir sürenin geçmesi gerekmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.