Burun Spreyi Bilinçli Kullanılmalı

Burun Spreyi Bilinçli Kullanılmalı

Burun spreyinin bilinçsiz kullanımı zarar verebilir. Ülkemizde çocuk-yetişkinlerde yaygın görülen sorunlardan biri burun tıkanıklığıdır! Öyle ki her 5 kişiden birinin günlük yaşantısını olumsuz etkiler. Tedavi edilmediğinde önemli hastalıklara davetiye çıkarabilir.

Doç. Dr. Serap Önder

Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları (KBB) Uzm.

Burun açıcı sprey bilinçsiz kullanımında faydadan çok zarar verebilir. Burun tıkanıklığı mutlaka tedavi edilmesi gereken önemli bir sorundur. Altta yatan nedenlerin tespit-tedavisi yapılması tüm sağlığı etkiler.

Toplumda en sık yapılan 6 yanlış, uyarı ve öneriler:

Yaşam kalitesini düşürmekle birlikte tedavi edilmediğinde ciddi sorunlara davetiye çıkarabilen burun tıkanıklığı; alerjiden üst solunum yolu enfeksiyonu, kemik eğriliğinden sinüzit, burun iltihabından (alerjik rinit) burun ve geniz etine birçok nedenden kaynaklı olabilir.

Ülkemizde bebek, çocuk ve yetişkinlerde yaygın görülen burun tıkanıklığı ihmale gelmez. Kısa süreli burun tıkanıklığı bile yaşam kalitesini bozabilir, uyku sorunlarına yol açabilir. Uyku kalitesinin bozulması da gündüz ders yorgunluğu, ders başarısında düşme ve dikkat dağınıklığına neden olabilir. Uzun süreli burun tıkanıklığı büyüme-gelişmeyi olumsuz etkiler. İşitme problemlerine, ağzın açık uyunmasına neden olduğundan dolayı horlama, diş ve çene gelişiminde bozukluğa ayrıca sağlıklı nefes alma gerçekleşmeyeceğinden kalp başta olmak üzere ciddi hastalıklara zemin hazırlayabilir.

Altta yatan neden mutlaka tespit edilmeli!

Burun tıkanıklığında altta yatan nedenin tespit edilip acilen soruna uygun tedaviye başlanması gerekir. Önce deniz suları ile burun yıkaması yapılabilir bir haftadan uzun sürerse mutlaka doktora başvurulmalıdır. Eğer geniz eti büyüklüğü veya iltihabı, polip, konka gibi sorunlardan kaynaklanıyorsa cerrahi tedavi ile sorun ortadan kaldırılabilir.

Alerjiye bağlı burun tıkanıklıklarında kişi çeşitli ilaç ve alerjenlerden (polenler, hayvan tüyleri, ortamda toz barındıran eşyalar, şekerli ve katkı maddeli gıdalar vb.) uzak kalarak sorun azaltılabilir. Ancak hasta tekrar alerjene maruz kaldığında şikâyeti artabilir. Yani tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmayabilir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarında genellikle beş gün içerisinde geçerken kimi zaman antibiyotik gerekebilir. Altta yatan tıbbi bir sorun olmadığı tespit edildiğinde okyanus suları doğal içeriklerinden dolayı uzun süreli kullanılabilir.

Burun tıkanıklığında en sık yapılan 6 yanlış!

  1. Burun tıkanıklığını normal karşılayıp doktora başvurmamak,
  2. Kontrolsüzce 5 günden fazla burun açıcı sprey kullanmak,
  3. Ağzı açık uyuma ve horlamayı normal sanmak,
  4. Her iltihaplı burun akıntısında antibiyotik kullanmak,
  5. Doktorun önerisine rağmen kortizon içeren spreylerden çekinerek kullanmamak,
  6. Burun tıkanıklığına yol açan alerjen etkenleri tespit etmeyip, bu alerjenlerden uzaklaşmamak.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.