Tedavide Ergoterapi Etkisi!

Tedavide Ergoterapi Etkisi!

Sanatla tedavi anlamına gelen ergoterapi çocuktan yaşlıya kadar herkese hitap eden bir terapi yöntemi. Sanatla terapi, genç yaşlı ayrımı gözetmeden herkese hitap eder, kişinin engelli olup olmadığına bakmadan, hiç bir sınır koymadan herkesi kapsar.

Prof.Dr. Sevda Asqarova

Ergoterapi Uzmanı

Ergoterapi kişinin kendisini tümüyle gelişmiş bir insan olarak görmesini, sağlıkla yaşama bağlanmasını ve hayata pozitif bakmasına yardımcı olur.

Ergoterapi ile kişi kendini keşfediyor, potansiyelini fark ediyor… 

Ergoterapi, sanatın hemen hemen tüm dallarını içine alan,  sanatla, yaratıcılıkla tedavi eden bir terapidir.  Sanat, güzelliktir. Beynin vazgeçilmeyen gıdasıdır. Sanatın tüm alanlarından faydalanan ergoterapi, insanda heyecan ve hayranlık uyandıran aktiviteler içeren önemli bir tedavi birimidir. Bireylerin beyninde ve ruhunda kendi içsel güç ve potansiyellerini keşfetmelerini, insanların farkındalıklarını arttıran, yaşamlarında istedikleri yönde değişim ve dönüşüm sağlayabilmeleri için gereken cesareti kazandırmasını sağlamaktadır. Ergoterapi kavramı insana bir zihin, beden, ruh ve duygulardan oluşan bir bütün olarak bakmakta ve çok çeşitli bir anlam yüklemektedir. Sanatla tedavi, insanın mümkün olan her yolla şarkı söyleyerek, dans ederek, hareketle, hikâye anlatarak, resim çizerek, ebru yaparak vb. kendisini bütünüyle ifade etmesine imkân verir.

Ergoterapi yaşama pozitif bakmayı sağlıyor

Ergoterapi, küçük çocuklardan yaşamının sonuna yaklaşan yaşlılara kadar her yaştan, engelli engelsiz herkese uygulanmaktadır. Dolayısıyla, sanatla terapi yaş veya engelli olup olmadığı şeklinde hiçbir sınır olmadan herkesi kapsar, kişinin kendisini tümüyle gelişmiş bir insan olarak görmesini, sağlıklı yaşama bağlanmasını, hayata pozitif bakmasına yardımcı olur.

Mantra sanatı da kullanılıyor

Tarihi eskilere dayanan bir sanat olan Mantra sanatının bir çok yöntemleri bir çok ülkede uygulanıyor. Bu sanat Türkiye’de de son yıllarda  tanınmaya başlamıştır. Zihni serbest bırakan bir yöntem olduğu için – beyni rahatlatan, müzik ve sesle oluşan titreşimler aracılığı ile kişinin daha yüksek bir bilince ulaşmasını, aklın hayallerden ve günlük olumsuzluklardan kurtulmasını amaçlayan, konsantrasyonu artıran huzura erdiren yeni bir sanat dalı diyebiliriz.

Ergoterapistler tedaviyi nasıl etkiler?

Kişinin günlük yaşam aktivitelerinde bağımsızlığını sağlamaya yönelik yöntemler ile araç-gereçleri belirler ve kullanımını öğretmektir. Bireysel ve grup olarak mesleki, sosyal, sanatsal ve eğitim aktivitelerinin kullanımıyla ilgili rehabilitasyon programları yapar ve uygular. Duyu algı motor bütünleşme eğitimini ve bu alanlarda iş ve uğraşı terapisi uygular.

Kişilerin topluma katılımını etkileyen kişisel çevresel ve aktivite performansına ait engelleri değerlendirir. Dışlanmış bireylerin topluma kazandırılması için gerekli değerlendirme ve rehabilitasyon işlemlerini yürütür. Bireyin ev, iş ve okul ortamlarında fonksiyonel potansiyelini değerlendirerek performansını en üst düzeye çıkarmak ve çevreye uyumunu sağlamak için önerilerde bulunur. Bireylerin hastalık ve engellilik sonucu ortaya çıkan fonksiyonel sınırlılıklarını değerlendirir, günlük faaliyetlerini ve mesleklerini sürdürecek uygulamaları yapar. Hastaların duygusal, psikososyal, gelişimsel ve fiziksel yeterliliklerini mesleği ile ilgili ölçüm ve testleri kullanarak değerlendirir.

Terapi bağı güçlüyse tedavi de başarılı oluyor…

Bir hastayla nasıl pozitif bir ilişki kurulması gerektiğini iyi bilmelidir; hasta tedaviye karşı direnç gösterirse ne olur; ne yapılabilir. Ergoterapi mesleğinin en önemli unsurlarından biri de hastanın getirdiği her şeye karşı çok çok cesur olmak, korkmamak ve hastanın çıkarabileceği sorunlar nedeniyle vazgeçmemektir. Hastaların bazen tedaviye direnç gösterebileceğini çok iyi bilmek ve bu direnci kabul ederek dirence karşı sabırlı olmak; çizdiği remin, okuduğu şarkının ve ya yaptığı ebrunun vb. yaptığı çalışmaların istediği gibi olmayınca hastaya, “Yaptığın her şey çok güzel, daha da güzel olması için biraz daha gayret edeceğiz…  Ben yanındayım… Seninleyim… Seni anlıyorum… Yardıma hazırım… vb.’  ifadeler kullanmak gerekir. O zaman terapinin etkisi daha güçlü hale geliyor. Terapi bağı güçlüyse tedavi bir o kadar başarılı olur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.