Burun Spreyleri Kullanımı

Burun Spreyleri Kullanımı

Aşırı dozda kullanılan burun spreyleri burun etlerinin büyümesine neden olabilir.

Doç. Dr. Teoman Dal

Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları

Burun etlerinin büyümesi sonucu sağlıklı nefes alamaz, geceleri horlar, uykusuzluk problemi yaşıyor olabilirsiniz.

Sıklıkla geniz eti ile karıştırılan burun etlerinin soluduğumuz havayı nemlendirip temizlemek ve ısıtmakla görevlidir. Kalıcı burun eti büyümesinin nedenlerini şunlardır: Solunum yolları için vazgeçilmez öneme sahip olan burun etleri, bir tür süzgeç ve klima gibi çalışırlar. Soğuk ve kirli havada geçici olarak büyür, sıcak ve temiz havada küçülürler. Bu nedenle soğuk havada burnumuz tıkanır, sıcak havada daha rahat nefes alırız. Ancak, alerjik nezle, kronik sinüzit, kötü hava koşullarına sahip yerlerde yaşamak ve uzun süre burun açıcı spreyler kullanmak burun etlerinin kalıcı olarak büyümesine neden olur. Burun etlerinin önemli fonksiyonları olması nedeni ile büyüyerek çeşitli problemlere neden olmaları durumunda hiçbir zaman tam olarak kesilip çıkartılmamaları, her zaman uygun yöntemlerle küçültülerek fonksiyonlarının korunması gerekmektedir.

Burun Tıkanıklıklarının Sebebi Burun Eti Büyümesi

Nefes almayı zorlaştıran, geceleri horlamaya neden olan burun eti büyümesi, hayat kalitesini ciddi şekilde düşürmesinin yanı sıra önemli sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Burun tıkanıklıklarının sıklıkla burun etlerinin büyümesinden kaynaklanır. Burnumuz tıkandığında çareyi burun açıcı spreylerde arayabiliyoruz. Oysa bu spreyler uzun süre kullanıldığında burun etlerinin büyümesine ve fonksiyonlarını kaybetmesine neden olur. İçerisinde bulunan kan damarlarının genişlemesi ile büyüyen ve daralması ile küçülen alt burun etlerinin damar büzücü etkileri olan burun açıcı spreyler ile küçültülmeye çalışılması, zamanla damarların kalıcı olarak gevşemesine ve etlerin kalıcı olarak büyük kalmasına neden olabilir.

Burun Eti Büyümesi Ameliyatsız Tedavi Edilebiliyor

Burun eti büyümesinin ilaç, radyo frekans ve benzeri burun eti içine ısı veren teknikler ya da cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilir. Burun etlerindeki büyüme alerji ya da enfeksiyonlara bağlı ise muhakkak öncelikle ilaç tedavisi denenmelidir. Burun etlerinin yoğun kan damarı içeren yumuşak doku kısmının genişlemesinden kaynaklanan büyümelerinde ameliyata başvurmadan radyo frekans uygulamasıyla burun etlerini küçültebilir.  Muayenehane koşullarında yapılabilen nispeten ağrısız, uygulaması oldukça basit bir teknik olan radyo frekans yönteminde genel anestezi uygulamaya gerek kalmıyor ve işlem 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabiliyor. Hastalar işlem sonrasında normal hayatlarına geri dönebiliyor. Eğer burun etlerindeki büyüme kemik kökenli ya da ilaç veya radyo frekans ile tedavi edilemeyecek seviyede ise ameliyata başvurulabilir.

Kalıcı Burun Eti Büyümesinin En Sık Nedenleri:

  • Burun içi eğikliklerde karşı burun pasajındaki etlerin büyümesi
  • Alerjik nezle
  • Kronik sinüzit
  • Havanın kirli ya da kuru olduğu yerlerde yaşamak.
  • Uzun süre burun açıcı damlalar kullanmak.

Burun Eti Büyümelerinde Tedavi Seçenekleri:

• İlaçla burun etlerini küçültme,

• Radyofrekans, elektrokoter, Lazer gibi et içine ısı veren teknolojilerle  küçültme,

• Cerrahi olarak yani ameliyatla küçültme

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.