Sağlıklı-Etkileyici Burun İçin

Sağlıklı-Etkileyici Burun İçin

Başarılı burun ameliyatı için; önce fonksiyonu sonrasında yüz ile uyumu koordine edilmelidir. Var olan sağlık sorunları tedavi edilmeden yapılan operasyon, sonrasındaki görünümüyle hastayı mutlu etmez.

Op. Dr. Bülent Deniz Çuhalı

Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı

Burun; parmak izi, retina gibi karakteristik-kişiye özeldir. Bunun yanı sıra yüz mimarisi içindeki ahengi oluşturan baş aktörlerden de biridir. Öncelikli görevi her zaman solunumdur. Görünümü iyi olsa bile fonksiyonları bozuksa kişinin yaşam kalitesi düşer.

Burnun temel fonksiyonu solunumdur…

Burun, solunum yolu başlangıcı olarak birçok önemli rolü yerine getirir. İçindeki anatomik yapılar sayesinde solunan havayı ısıtır, rafine eder, süzer, nemlendirir. Akciğere gitmeden solunan hava kalitesini artırarak vücuda verir. Bağışıklık sisteminin ön sigortasıdır. Görüntüsü çok iyi olsa da bu fonksiyonları bozuksa kişinin yaşam kalitesi düşer. Nefes almada güçlük, geniz akıntısı, burun içinde devamlı şişkinlik, yara, kuruluk varsa bu kişiler ameliyat sonrasında da mutsuz olur. İdeal sonuç için; önce fonksiyon sonrasında yüz ile uyumlu kozmetik ikilisi bir arada olmalıdır.

Yüzdeki ahengin baş aktörlerinden biri

Yüzün ideal mimarisi içinde kaş, göz, elmacık kemikleri, yüz uzunluğu, genişliği ile uyumlu olmayan burun, ahengi bozar. Burun ameliyatlarında ideal sonuç alabilmek için uzunluk, genişlik belli oranlarda uygulandığında (ki ancak doğru tutturulduğunda) doğal görünümlü burun oluşur. Geniş yüzde dar burun, uzun yüzde kısa burun olduğunda yapaylık ilk bakışta anlaşılır.

Son yıllarda trend doğallık…

Günümüzde rinoplastinin yoğun kullanımıyla fonksiyonun önemi hatırlandı. Son dönemlerde KBB hekimleri ağırlıklı olarak rinoplasti operasyonlarını yapmaya başladı.

Görsellik noktasında doğallık isteniyor. Kişi artık bakıldığında doğal-güzel görünümün yanında bunun için işlem yapıldığının bilinmesini istemiyor.

O zaman ameliyat için ideal sonuç hem doğal görünümlü hem de sağlıklı buruna sahip olunması demektir. Yüzle tam uyumlu, ilk bakan kişi estetik olduğunu anlamıyorsa sorun yok, fark ediliyorsa orantı kaybı vardır.

Kozmetik değişiklik talep eden hastalarda bile fonksiyon sıfırdan değerlendirilmelidir. Tomografi çekilip, burun ve sinüs anatomisine hâkim olunmalıdır. Eğer içeride fonksiyonu bozan problem varsa hasta bilgilendirilip, KBB uzmanı tarafından tedavi edilmeli sonrasında kozmetik operasyona geçilmelidir.

Başarı da hastanın dokusu da önemlidir

Kozmetik konusunda hastanın doku yapısı özellikleri de sonucun başarısını etkiler. Çünkü buruna hastanın dokuları ile şekil vermeye çalışılır.

Kalın ciltli hasta da operasyon kendini çok iyi göstermez veya ödem çok olur ya da iyileşme dönemi uzar. Keza çok ince ciltte en ufak pürüz bile kendini gösterir. Orta kalınlıkta, genç cilt olması, hastanın sigara içmemesi, alerjik reaksiyonlarının olmaması, dışarıdan bakıldığında uzmanın başarısı etkileyen faktörlerdir.

Operasyon sonrası sorunla karşılaşmamak için eğer KBB uzmanı yapmayacaksa öncesi fikir, yorum, muayene alınmalıdır. Operasyon sonrası dönemin rahat geçirilmesi için alerjik rinit, sinüzit gibi rahatsızlıklar baştan tanımlanmalı, tedbir alınmalıdır.

Hekim-hasta ilişkisi çok önemlidir.

Mükemmeli arayan kişiler genellikle mutsuz, makul olanlar ise huzurlu-mutlu olur. Simetri takıntısı olanlar çok başarılı ameliyatlarda bile çok küçük detaylara takılıp mutsuz olabilir.

Geçmişe kıyasla günümüzde materyal ve metotlar tamamen değiştiği. Ameliyat sonrası süreç çok kolay. Osteotomi denilen kemik yapılarını şekillendirme işlemi piezo denilen cihazla, doku harap edilmeden yapılır. Minimum ödem, ağrısız, çok az morlukla bir haftalık bandajlı bir süreç sonrasında yavaş yavaş sokağa ve normal hayata geçiş olur.

Ülkemiz rinoplasti alanında çok başarılı. Hekimler tecrübeli, deneyimli, çok sayıda operasyon yaptıkları için pratik. Ayrıca ülkemizin sağlık sistemi-koşulları-donanımları Avrupa’dan çok daha üstün. Avrupa, Orta Doğu, Afrika’nın (siyahi etnik burun yapılarını şekillendirmek için) ülkemizi seçmeleri gurur verici.

Ameliyat için doğru zaman:

Yüz, kemik gelişimi, hatların oturması, ergenliğin tamamlanması, burun tekrar form değiştirmemesi için (darbe görmediği sürece) 17 yaşının bitimi beklenmelidir.

Ameliyat kararı alınması için:

Aynaya baktığında kendisini mutsuz hisseden,

Geçmişte düşme-çarpma nedeniyle burunda kırılma

Burun içi anatomik problem

Nefes-burun tıkanıklığı

Kronik sinüzit, septum deviasyonu, gibi çözüm isteyen tablo varsa

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.