Cep Telefonu Alerjik Hastalık Yuvası mı?

Cep Telefonu Alerjik Hastalık Yuvası mı?

Cep telefonu ve tablet, bilgisayarlara bağlı görülebilecek sağlık sorunlarına uzmanlar dikkat çekiyor. Bu cihazların yapımında kullanılan nikele bağlı olarak alerjik temas dermatiti gözlemleniyor. Hastalarda kızarıklık, kaşıntı, kuruluk, kabarıklık, çatlama, pullanma, ileri aşamalarda sızıntı ve kabuklanmalar olabilir.

Prof. Dr. Feyzullah Çetinkaya 

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği (AİD)

Cep telefonu, tablet, bilgisayar yani teknolojik ürünler hayatımızda her geçen gün daha fazla yer almasıyla nikele bağlı alerjilerin önemli sağlık sorunlarına yol açacağı öngörülüyor. Özellikle, uzun süre el-yüz temasında nikel içeren telefon ve tabletlere bağlı ciddi reaksiyonlar ortaya çıkabilir.

Son yıllarda neredeyse herkesin elinde bir cep telefonu veya tablet bilgisayar veya diz üstü bilgisayar görmekteyiz.  Bilgiye ulaşma ve haberleşme yönünden son derece yararlı olan bu cihazlar ne yazık ki kullanıcıların sağlığı yönünden de ciddi tehlike kaynağı olabilir. Bu cihazlardan kaynaklanan radyasyonun yol açabileceği sağlık sorunları konusunda bugüne kadar kesin bir kanıt ortaya konulamadı. Ancak radyasyon yayan bu cihazların özellikle küçük çocuklar tarafından uzun süre kullanılması durumunda yıllar sonra sakıncalarının olabileceği tahmin ediliyor.

‘Cep Telefonu Dermatiti’ Ağır Reaksiyonlara Neden Olabilir!

Son yıllarda ortaya çıkan bu dermatit tipine “cep telefonu dermatiti” adı verilmektedir. Nikelden daha az olarak kobalt da cep telefonlarından kaynaklanan alerjik temas dermatitine yol açabilir. Hastalarda kızarıklık, kaşıntı, kuruluk, kabarıklık, çatlama, pullanma, ileri aşamalarda sızıntı ve kabuklanmalar olabilir.

Nikel tahmin etmediğimiz birçok yerde!

Tablet bilgisayar ve cep telefonlarında bulunan menü düğmeleri, dekoratif logo ve likit kristal ekranın (LCD) etrafındaki metalik çerçeveler nikelin en yaygın olduğu yerlerdir. Maalesef, nikel telefon, tablet bilgisayarların yanında günlük hayatta sık karşılaştıkları pek çok araç-gereç içinde de (mücevher, kemer tokası, fermuar, düğme, çıtçıt, gözlük, madeni para ve anahtar gibi) bulunmaktadır.

Kadınlarda Nikel Duyarlılığı Daha Fazla!

Genel popülasyonda kadınların yüzde 17, erkeklerin yüzde 3’ünde nikele duyarlılık, çocukların ise yüzde 17-33’ünde nikele bağlı alerjik temas dermatiti saptanmıştır.

Nikele bağlı alerjik temas dermatiti olan hastalarda, temasın yoğun olduğu vücut bölgelerinde kızarıklık, kaşıntı, kuruluk, kabarıklık, çatlama, pullanma, ileri aşamalarda sızıntı ve kabuklanmalar olabilir. Cep telefonlarına bağlı alerjik temas dermatitini önlemek için duyarlı birey ve çocukların bu tür cihazlarla olabildiğince az temas etmesidir. Gerekirse eldiven ellere sık sık nemlendirici krem-losyonları kullanılmalıdır. Bu tarz belirtirler olduğunda ise mutlaka bir hekime başvurmak gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.