Çillerin Artışı Nasıl Önlenir?

Çillerin Artışı Nasıl Önlenir?

Çillerinizin artışını önlemek için çillerinizi serin tutun.  Bunun yanı sıra çilleri koruma altında tutabilmenin ipuçları nelerdir öğrenmek ister misiniz?

Biyolog Mehmet Kandil

Medikal Estetik Uzmanı

Güzelliğin yanı sıra sağlık açısından da çiller önemlidir. Çil eğilimlileri güneş yanığı ve cilt kanseri riski altında olabilir. Deride daha aktif melanin hücrelerinin bulunması çilli oluşun metabolik nedenidir. Bu, genetiktir. Çil eğilimli insanlar, lekelerle doğmaz. Yeni doğan bebekte çil göremezsiniz. Ancak pigment hücreleri yaşla beraber yüzeye çıkar. Bu yüzden iki yaşından sonra görülmeye başlar. Melanin birikimi sıcağa ve güneş ışığına maruz kalmaktan kaynaklanır. Çok kalabalık ve bitişik olmaya başlayan çiller belirgin şekilde koyulaşmaya başladıklarında, muhtemelen güneşte fazla kaldığınızın işaretidir.

Cildi serin tutun!

Çilleri sevimli tutmanın ilk kuralı daha fazla üretiminin önlenmesidir. Sadece güneş ışığı değil, sıcak havada çil üretimini arttırır. Cilt; güneş ışıklarına, sıcaklık, sauna sıcaklığına maruz kalırsa melanin aktivitesini tetikler, daha koyu çiller oluşmasına neden olur. Doğrudan güneş ışığının uyarıcı olduğu düşünülürken şimdi ısının daha büyük bir renk değişikliğine neden olduğunu biliniyor. Kırmızı, aşırı ısınmış bir yüz, pigment hücrelerini uyandıracaktır. Yüzünüzü aşırı ısınmadan korumak için; havuza atlayın. Yüzünüzü çok sıcak hissettiğinizde serin bir cisim uygulayın. Örneğin; soğuk su şişesi.

Güneşlendikten sonra cildinizi buzlu su ile tampon yapın veya dondurucuya 20 dakika boyunca atabileceğiniz bir soğutma jeli maskesi uygulayın. Soğutma hidrasyonu sağlamak için bitki özlü, gliserinli maske tercih edilebilir.

Antioksidanları yükleyin!

Çilli yüzlerin artış göstermemesi için cilt bakım bileşenine başvurabilir. C vitamini bunlardan biridir. İyi formüle edilmiş C vitamini serumu, çilleri kontrol altında tutmak için melanin hücrelerini baskılayabilir.

Pul pul dökülmeye özellikle dikkat edin!

Cilt renginin solmasını yönetmenin anahtarlarından biri düzenli olarak peeling yapmaktır. Çünkü ölü yüzey hücreleri çillerde bulunan fazla pigmentin çoğunu depolar. Eksfolyiasyon asitler (ölü deri uzaklaştırıcılar), dermapiling ve temizlik-nazik yüz fırçaları ile yapılabilir. Bu yöntemlerden bazıları özellikle kimyasal eksfoliyasyonlar cildi güneşe karşı daha hassas hale getirdiği için yaz aylarında kaçınılması gerekir.

Güneş koruyucunuzu bir numaralı önceliğiniz yapın

Güneş altında, bulutlu bir günde, açık havada, her 90 dakikada bir kalın bir katman şeklinde cilde güneş koruyucu uygulanmalıdır. Güneşe maruz kalanlarda özellikle yüz merkezinde çok sayıda, düzensiz bir sınır, kaşıntılı çil varsa onlarda herhangi bir değişiklik olup olmadığını izleyin. Çillerden birinin diğerlerinden farklı görünmesini sağlayan renk değişimleri varsa ihmal etmeden bir dermatoloğa başvurup, zararsız bir çil olduğundan emin olunmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.