Ciltteki Morluk Tehlikeli mi

Ciltteki Morluk Tehlikeli mi

Ciltteki morluklar bazen ciddi sağlık sorunlarının belirtisi olabilir. Genellikle çarpma sonucu oluşan travma veya kullanılan ilaçlar gibi önemsiz nedenlerden kaynaklanır, kendiliğinden geçer. Peki, ne zaman önemli bir hastalığa işaret eder?

Dr. Serap Yücel

Hematoloji Uzmanı

Ciltte birçok faktörden dolayı morluk oluşabilir. Morarma cilt ve mukozların morumsu ya da mavimsi renk almasıdır.

Beyaz tenli ve damarları yüzeysel olan kişilerde daha belirgin görülen morarma sık olarak travma nedeniyle cilt altı kılcal damarların hasar görmesi ve kanın cilt altına sızması sonucu ortaya çıkıyor. Sızan kan vücut tarafından metabolize ediliyor ve başlangıçta kırmızı renk olan morluklar yaklaşık 3-5 günde oksijenin azalması ile sırasıyla mor, kahverengi ve yeşil renge dönüşüyor. Sonunda 12- 18 günde sarı renge dönüşerek kayboluyor. Her morarma hastalık belirtisi olmasa da, bazen önemli bir sağlık sorununun habercisi olabiliyor. Nasıl oluştuğunu hatırlamadığınız morluklar sıklaştıysa, bunun ciddi bir sağlık sorununun habercisi olabileceğini bilmelisiniz.

Nedeni İlerleyen Yaş-Kullanılan Ilaçlar Olabilir

Yaşımız ilerledikçe, kan damarlarımızı destekleyen dokular zayıflayacağı için küçük bir çarpmayla bile kanımız damar dışına geçebiliyor ve morarma gelişebiliyor. Sürekli kullandığımız ilaçlar da morarmaya neden olabiliyor. Kan inceltici ilaçlar, cildimizin daha kolay morarmasına yol açabiliyor. Kortizon türevi ilaçlar da, cildimizi incelterek morarmayı kolaylaştırabiliyor. Balık yağı, ginkgo gibi desteklerin de kan inceltici etkisi oluyor.

Kan Hastalıklarına İşaret Edebilir

Bazı kan hastalıkları, pıhtılaşma sorunları, karaciğer hastalıkları ya da alerjiler de vücudumuzda morluk oluşturuyor. Dizlerde oluşan şişlik ve morarmalar travmaya bağlı olabileceği gibi kalıtsal pıhtılaşma bozukluğunu nedeniyle de gelişebiliyor.

Dizin Yukarısındaki Morarmalara Dikkat!

Morarmalar çocukluk çağında daha sık görülüyor. Dizden aşağı kısımda oluşan morluklar genellikle önemsizdir ve travmaya bağlı ortaya çıkar, ancak dizin yukarısında, bacaklarda oluşan morarmalar bazen bir kan hastalığı için uyarıcı olabilir. Bu trombosit veya pıhtılaşma faktörleri ile ilgili problemlerden kaynaklanabiliyor. Trombosit düşüklüğünün neden ise ilaçlar ve bazı enfeksiyon hastalıkları olabiliyor. Ama aynı zamanda nedensiz morluklar lösemi gibi bir kan hastalığından da kaynaklanabiliyor. Pıhtılaşma faktörlerine bağlı olan problemler ise kalıtsal olabileceği (hemofili gibi) gibi sonradan da ortaya çıkabiliyor. Dolayısıyla çocuklarda diz içine olan kanamalardan dolayı oluşan şişliklerin ve morarmaların asla ihmal edilmemesi gerekiyor.

Morarmalar Ne Zaman Tehlikeli?

 Kendi kendine gelişen,

 Birden fazla olan,

 Tekrarlayan ve genellikle ağrısız olan,

 Ek olarak dişeti, burun ve genital kanamaların da olduğu morluklar önemli olabiliyor.

 Bu bulgulara ek olarak ateş, halsizlik de varsa mutlaka bir hekime danışmak gerekiyor.

 Ayrıca küçük bir travma ile aşırı derecede büyük olan morluklar da kan hastalıklarından kaynaklanabiliyor

Hastanın Öyküsü Alınır, Testler Yapılır

Morluklarda altta yatan nedenin tespit edilmesi için öncelikle hastanın detaylı öyküsü alınır. Daha sonra hastanın durumuna göre kan sayımı, mikroskop altında kan örneğinin değerlendirilmesi, hücrelerin değerlendirilmesi, kanama zamanı ve pıhtılaşmayla ilgili testler istenebiliyor. Bunların sonuçlarına göre gerekirse daha ileri tetkikler yapılabiliyor. Morarmaya neden olan hastalık tespit edildikten sonra tedavisine başlanıyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.