Cinsel Şiddet Artıyor!

17.10.2012
121
Cinsel Şiddet Artıyor!

Cinsel Şiddet Artıyor, cised, cem keçe, cinsel şiddet, cinsellik, cinsel ilişkiKadınların yüzde 40’ı fiziksel şiddete ve yüzde 20’ye yakını da cinsel şiddete maruz kalıyor; yani kocaları tarafından istemediği biçimde ya da türde cinsel ilişkiye zorlanıyor.

Dr. A. Cem Keçe
Cinsel Tıp Derneği Başkanı
Cinsel şiddete uğrayan kadınların yüzde 63’ü evli, yüzde 21’i  boşanmış, yüzde 7’si nikahsız birliktelik yaşıyor ve yüzde 9’u ise bekar. Olayın acı veren yönü; cinsel şiddete uğrayan kadınların sadece yüzde 15’inin mahkemeye, yüzde 12’sinin karakola başvurması.. Açıklanan rakamların sadece tahmini olması ise ürkütücü bir gerçek. Sözün özü; toplumumuzda her geçen gün kadına yönelik cinsel şiddet artıyor…

Türkiye’de daha çok evli kadınların cinsel şiddete maruz kaldığını biliyor musunuz? Peki mağdur kadınların eşlerinin “dışarıda melek” gibi olduğunu, kadının  ailesi ve dostlarına cinsel şiddete uğradığını inandıramadığı için sessizliği, hatta bazen intiharı tercih ettiğini…Ürkütücü ama bir o kadar da gerçek olan bu olaylar karşısında Cinsel Tıp Derneği “Şiddete Hayır” kampanyasına katılarak toplumu duyarlı olmaya çağırıyor…
Dr.A.Cem KEÇE: Cinsel şiddet, ilişkilerdeki iktidar çekişmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkmakta ve kişinin kendi rızası dışında cinsel bir eyleme hedef olması ya da buna kalkışılması olarak tanımlanmaktadır. Kadın, erkek, çocuk, genç, yaşlı; her cinsiyetten, her meslekten ve her sınıftan insan cinsel şiddete maruz kalabilir. Cinsel şiddet sözle, dokunmayla, davranışlarla da olabilir. Kadınların hareket alanlarını sınırlamak, yaptıklarını denetlemek, disiplin, terbiye, namus kavramlarının ardına saklanmak cinsel şiddeti normal bir davranış olarak göstermeye veya algılamaya yönelik kültürel bir eksikliğimizdir. Bu nedenle cinsel şiddet uygulayanlar daha çok namus kavramının arkasına sığınıyor. 1460 kadın arasında yaptığımız son araştırma sonuçlarına göre; kadınların yüzde 40’ı fiziksel şiddete ve yüzde 20’ye yakını da cinsel şiddete maruz kalıyor; yani kocaları tarafından istemediği biçimde ya da türde cinsel ilişkiye zorlanıyor. Cinsel şiddete uğrayan kadınların yüzde 63’ü evli, yüzde 21’i boşanmış, yüzde 7’si nikahsız birliktelik yaşıyor ve yüzde 9’u ise bekar. Cinsel şiddete uğrayan kadınların yüzde 60’ı kocasından, yüzde 20’si boşandığı eşinden, yüzde 10’u birlikte yaşadığı erkekten, bir kısmı da akraba ve tanıdıklarının şiddetine uğruyor. Cinsel şiddete uğrayan kadınların sadece yüzde 15’i yaşadıklarına çare olarak mahkemeye, yüzde 12’si de karakola başvuruyor.

GENELLİKLE CİNSEL ŞİDDET “GİZLİ” KALIR!
Dr.A.Cem KEÇE: Bu oranlar tahminidir; gerçek oran daha yüksektir. Çünkü genellikle cinsel şiddet gizli kalır ve toplum olarak bu konuların konuşulmasından pek haz etmeyiz. Kadınların cinsel şiddet olaylarını duyurmamasının pek çok nedeni var. Bedensel ve ruhsal bir travmaya maruz kalmış kadının, topluma mağdur olduğunu ispat etme yükümlülüğü de bulunuyor. Masum olduğunu kanıtlayabilse bile toplumun, hatta ailesinin gözünde kötü şekilde algılanma korkusu halen geçerli olan bir endişe olur. Fiziksel şiddete maruz kalan kadınların yüzde 36’ya yakını fiziksel şiddetten sonra cinsel şiddete uğruyor. İlişkilerde görülen acıların en yaygın olanı cinsel şiddettir. Kadınların çoğu dayak, sövme, itip kalkma gibi fiziksel şiddet uygulamalarından sonra cinsel ilişki kurmaya zorlanma, ters ilişki, ensest ilişki, çocukların önünde cinsel ilişkiye zorlanma, aşırı cinsel ilişki kurma baskısı, oral ilişki ve çeşitli aletler kullanarak ilişkiye zorlama vb. cinsel şiddete de maruz kalmaktadır. Cinsel şiddete uğrayan kadınlarda cinsel isteksizlik, orgazm olamama, ağrılı cinsel ilişki, korku, ürkeklik, içine kapanma, konuşurken gözle iletişim kuramama, çekingenlik, titreme krizleri, uykusuzluk, halsizlik, aşırı yorgunluk, kendini suçlama, sesli uyaranlara karşı aşırı tepki, bulantı, baş dönmesi, unutkanlık, çarpıntı, öfke patlamaları, umutsuzluk, çarpıntı, yalnız sokağa çıkamama, güvensizlik, yalnızlık, ağlama krizleri ve hayata karşı ümitsizlik sık görülmektedir. Yaptığımız araştırmaya göre kadınların yüzde 60’ı cinsel şiddetten sonra psikolojik ve tıbbi tedavi görmüyor. Pek çok kadının utanarak ya da korkarak cinsel şiddeti gizli tutma eğiliminde, gerçek rakamlar daha vahim.

DIŞARIDA MELEKLER!
Dr.A.Cem KEÇE: Cinsel şiddet mağduru kadınlar kocalarını “dışarıda melek” olarak tanımlıyor. Hatta bazıları, ailesine ve dostlarına cinsel şiddete uğradıklarını söylediklerinde kimseyi inandıramıyor. Özellikle alkollü olduklarında erkekler daha rahat cinsel şiddet uygulayabiliyor ve şiddeti alkolün arkasına sığınarak açıklıyorlar. Ancak, alkol şiddetin kaynağı değil erkeklerin kullandığı kötü bir araçtır. Alkol, uyarıcı ya da uyuşturucular sağlıklı düşünmeyi ve iletişimi bozar. Hiç kimse -alkol, uyarıcı ya da uyuşturucu madde etkisinde olsalar da- cinsel şiddet davranışlarından sorumsuz tutulamaz. Cinsel şiddet uygulayan erkeklerin büyük bir bölümünün gelir getiren bir işi vardır. Bu durum cinsel şiddet uygulayanların işsiz güçsüz erkekler olduğuna dair olan önyargıyı geçersiz kılmaktadır. Cinsel şiddet uygulayanlar avukat, mühendis, işadamı, doktor, mali müşavir ve sanatçılar vb. her meslek grubundan, her kesimden erkekler olabilir. Bir diğer önemli nokta ise bu acı ve inanılması güç olayların herkesin başına gelebileceği gibi, herkes tarafından da yapılabileceğidir.

CİNSEL ŞİDDET UYGULAYAN ERKEKLERİN ORTAK ÖZELLİKLERİ
Dr.A.Cem KEÇE: Cinsel şiddet uygulama potansiyeline sahip erkekler belirli sinyaller verir.
• Kırıcı hareketlerde bulunur
• Aşırı ve nedensiz yere kıskançlık gösterir
• Aşağılayıcı yorumlar yapar
• Giyim şekline karışır, baskı yapar
• Kendini üstün görür
• Çok fazla içki içer, uyuşturucu kullanır ya da sarhoş olmaya, uyuşturucu kullanmaya veya cinsel ilişkiye girmeye zorlar
• Sert, sinirli ve tehdit edici biçimde davranır
• Ani çıkış ve inişler yaşar
• Genelde karşı cins hakkında olumsuz konuşur
• Şiddet kullanma konusunda tehditkar olur
Bu davranışlarda bulunan erkeklere karşı kadınların dikkatli olması ve ilişkilerini yeniden gözden geçirmesini tavsiye ediyoruz.

CİNSEL ŞİDDETE MARUZ KALANLARA ÖNERİLER
Dr.A.Cem KEÇE: Eğer kadın şiddete maruz kaldıysa mutlaka polise başvurmalı, tıbbi ve psikolojik yardım almalı ve bir hukukçuya danışmalıdır. Cinsel şiddete maruz kalan kişiler büyük olasılıkla korku, güvensizlik ve yalnızlık duyguları içindedir. Bu kadınlara destek olmalı ve onları dinlemeye hazır olduğumuzu göstermeliyiz. Onlarla vakit geçirmek, hukuki danışmanlık ve tıbbi açıdan yardım almasına, güvenlikli bir yerde kalmasına yardımcı olmak ve en önemlisi de gündelik hayatında ona destek olmak gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.