Cinsel Yaşamı Hareketlendirin

17.10.2012
1.050
Cinsel Yaşamı Hareketlendirin

Cinsel yaşamı hareketlendirmek aynı zamanda sağlık demektir. Yetişkin bir erkek ortalama 4-10 gün içinde mastürbasyon yoluyla boşalmaz veya cinsel ilişki kurmazsa, vücut arkadan gelen yeni spermlere yer açmak için eski spermlerin olduğu meniyi uykudayken boşaltır. 

Dr. A. Cem Keçe
Cinsel Tıp Derneği Başkanı

Cinsel yaşamı hareketlendirmek aynı zamansa sağlık sorunlarını çözüme ulaşmasını sağlar. Aşırı kuralcı, katı eğitim almış, gün boyunca fazla cinsel uyarılma alan ya da uykuda cinsel organına fazlaca dokunan veya giyilen dar çamaşırların uyarmasına maruz kalan erkekler de rüyasında boşalabilir. Cinsel etkinliklerin artırılmasıyla bu durum ortadan kalkabilir. Rüyada boşalmalar tamamen normal bir fiziksel olaydır, hastalık değildir.

Dr.A.Cem Keçe: Yorumlanmamış ve analizi yapılmamış bir rüya, okunmamış bir mektuba benzer. Rüyalar, çocukluğumuza kadar uzanan ve bilinçdışımıza ittiğimiz, bastırdığımız; kökeninde saldırganlık ve cinsel dürtüleri barındıran; bilinçdışımızda saklı düşünce, his, korku, kaygı ve arzuların, kısa bir süre için de olsa bilinç düzeyine çık¬masıdır. Yani ‘bilinçdışımıza açılan kapılar’dır. Bilinçdışı ayıp, günah, yasak tanımaz. Bu nedenle rüyalar kişinin kendi kendine bile itiraf etmediği arzuları barındırır. Ayrıca rüyalar, uyanıkken aklımızı kurcalayan kaygı ve düşünceleri içeren zihinsel işleyişlerin bir sonucu da olabilir. Cinsel içerikli rüyalar toplumda pek iyiye yorulmaz; tatsızlıklara, sıkıntılara, dedikodulara işaret ettiği yönünde de bir inanç yaygındır. Örneğin penis rüyalarda yılan, uzun bir ağaç ya da sivri uçlu kalem şeklinde sembolize edilebilir.

RÜYADA BOŞALMA FİZİKSEL BİR OLAYDIR, HASTALIK DEĞİLDİR
Dr.A. Cem Keçe: Günlük yaşamda, bedensel gereksinimleri karşılayacak sıklıkta mastürbasyon yapmayan veya eşli cinsel etkinliklere giremeyen, aşırı kuralcı ve katı eğitim almış, gün boyunca fazla cinsel uyarılmalar alan ya da uykuda cinsel organına fazlaca dokunan veya giyilen dar çamaşırların uyarmasına maruz kalan erkeklerde görülen rüyaların cinsel içeriği veya kendisi hatırlanmasa bile boşalma olabilir. Cinsel içerikli rüyalar diğer rüyalara oranla daha uzun sürer. Rüyada doğrudan doğruya uyarılma sonucu penis sertleşir ve bu da boşalmaya yol açar.  Eğer ortalama 4-10 gün içinde yetişkin bir erkek mastürbasyon yoluyla boşalmaz veya cinsel ilişki kurmazsa, vücut arkadan gelen yeni spermlere yer açmak için eski spermlerin olduğu meniyi uykudayken boşaltır. Gece boşalmalarından rahatsız olmamak için cinsel etkinliklerin artırılması gerekir. Bu nedenle gece rüyada boşalmalar tamamen normal bir fiziksel olaydır, hastalık değildir.

DÜŞ AZMASI
Dr.A.Cem Keçe: Genç erkeklerde, yani ergenlerde irade dışı düş azması adı verilen, erkeğin elinde olmadan uykuda boşalması durumları sık yaşanır. Çünkü ergenlik döneminde hormonların etkisiyle fazla meni birikir ve meni kanalında bir gerilim doğurur. Bu da penisin sertleşmesini sağlar, meninin boşaltılmasını gerektirir. Bu tür boşalmalarda zaman zaman rüya da görülür ve genç erkek uyandığı zaman rüyayı anımsamayabilir. Bu gençlerde kendi kendinden nefret etme, uykusuzluk, sinir krizleri, suçluluk duygusu veya huzursuzluk görülebilir.

KİŞİ RÜYALAR YOLUYLA KENDİ KENDİNE TERAPİ YAPAR
Dr.A.Cem Keçe: İnsan beyni rüyalar sayesinde kendi kendisine gece boyunca bir bakıma psikoterapi uygular. Böylece kendini günlük hayatın zorluklarına hazırlar, yaralanmaları ve travmaları tamir eder, bilgilerini güçlen¬dirir, öğrenmeyi kolaylaştırır. Beyin ayrıca duygusal termostatlar olarak görev yapıp ruhsal durumu düzenler, bazen de cinsel içerikli rüyalarda olduğu gibi arzularınızı doyurur. Ama ne yaparsa yapsın, sonuçta biz hekimlere o kişi hakkında bilgi verir. Rüyalar ruhsal ve cinsel hastalıkları anlamak ve tedavi etmekte çok önemli bir yer tutar. Buna rüya analizi denir ve rüya tabiri ile karıştırmamak gerekir. ”Hatırlananlar değil, hatırlanmayanlar hastalık yapar” sözünden hareketle, biz hekimler cinsel terapiye aldığımız vajinismus, orgazm olamama, erken boşalma ve iktidarsızlık vakalarında sıklıkla rüya analizini kullanıyoruz…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.