Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Hızla Yayılıyor!

24.01.2013
57
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Hızla Yayılıyor!

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Hızla Yayılıyor!Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korkmayın, utanmayın, kendinizi ve sevdiklerinizi korumak için önlem alın!

Dr. Cem Keçe

CİSED Onursal Başkanı

Bilinen en büyük gerçeklerden biri, pek çok insanın cinsel olarak aktif olmasına rağmen, seks hakkında çok az biliyor olmasıdır. Bu durum oldukça şaşırtıcıdır. Özellikle Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar (CYBH)hakkında çok yanlış olan ama doğru bilinen cinsel mitler (hurafeler, yalanlar) var. Genellikle cinsel ilişki yoluyla insandan insana bulaşan mikroorganizmaların (mikrop) neden olduğu genital yol (üreme organları) enfeksiyonları CYBH olarak adlandırılır. CYBH’lar virüs, bakteri ve parazitlerden kaynaklanır ve HPV, Siğil, Uçuk, HIV (AİDS), Hepatit B, C, BelSoğukluğu, Frengi gibi hastalıklar sadece cinsel yolla bulaşmaz. Dünya Sağlık Örgütü’nün(WHO)dünyada ölüm nedenleri arasında ikinci sırada geldiğine işaret ettiği CYBH’lar bu hastalıklar hakkında bilinen en çarpıcı cinsel mitler. İşte en çok doğru bilinen yanlışlar:

CYBH’lar hakkında en çarpıcı cinsel mitler…

  • Cinsel mit 1- CYBH’lar vajinal ve anal seksle bulaşır, oral seksle bulaşmaz!
  • Cinsel mit 2- CYBH’lar cinsel organlara dışarıdan bakıldığında anlaşılır!
  • Cinsel mit 3- CYBH’lar tedavi edildikten sonra tekrar aynı hastalığa yakalanılmaz!
  • Cinsel mit 4- prezervatif CYBH’lara karşı %100 koruma sağlar!
  • Cinsel mit 5- CYBH’lar sadece umumi tuvaletlerde bulaşır!
  • Cinsel mit 6- CYBH’lar sadece hayat kadınlarından bulaşır!

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Hızla Yayılıyor!

CYBH’ların hızla yayılıyor. Oral seksin CYBH’ları önlediğine, vajinal ve anal seksin ise önlemediğine dair olan yanlış inanç çiftlerin kafasını karıştırıyor. Halkımız bu mite asla inanmamalıdır. Kasık ve genital bölgenin temizliğine önem verilmezse CYBH’ların pek çoğu oral seksle bulaşabilir. Örneğin; pek çok insan klamidya vegonore (bel soğuklu) enfeksiyonları kapabilir. Aynı şekilde, pek çok insan görünüşte herhangi bir şeye benzetemediği ya da nedenini bilmediği uçuk veya kabartılı hastalıklara yakalanabilir. Bu tür enfeksiyonlara yakalanan bir kişi oral seksle genitalherpes kapmış olabilir. Bu nedenle kasık bölgesinin temizliğine dikkat etmek oldukça önemlidir. CYBH’ları önlemek için önce temiz olmak ve hijyen koşullarına uymak, daha sonra vajinal ve anal seks yaparken mutlaka kondom yani prezervatif kullanmak gerekir. Birden fazla partnerle gerçekleştirilmeyen, genital organların ve kasık bölgesinin temizliğine dikkat edilerek yapılan oral seks, vajinal ve anal sekse göre CYBH’ların bulaşması açısından daha güvenlidir, ancak düşükte olsa oral seksle hastalık bulaşma riski vardır. Bu nedenle gerektiğinde oral seks yaparken de prezervatif takılmasında fayda var.

Cybh’ları Dışarıdan Bakılarak Anlaşılmaz…

CYBH’ların cinsel organlara dışarıdan bakılarak anlaşılamaz. Aslında, CYBH hakkında vajina ya da erkek cinsel organına dışarıdan bakılarak kesin bir hastalık taraması yapılamaz, ancak bazı hastalıkların belirtileri bir hekim tarafından fark edilebilir. CYBH’larda (HPV, AİDS, klamidya, vb.) genellikle başlangıçta herhangi bir belirtiye rastlanmaz ama son derece bulaşıcı da olabilirler. CYBH’lardan korunmakiçin, tek eşli ya da partnerli bir yaşam tercih edilmeli, yeni birlikteliklerde karşı tarafın bu konuda sorgulanmalı ve yeni bir cinsel ilişkide ise prezervatif kullanılmalıdır. Ayrıca hastalık bulaşan kişilerin cinsel ilişkide bulundukları kişileri uyarmaları hem kendilerinin hem de karşı tarafın tedavisini sağlamaları gerekir. Evlerde ise diğer bireylerin aşılanarak korunması, hastalık taşıyan kişilerin hijyenik ürünlerini (Makas, jilet, diş temizliği aletleri) atması veya her kullanımdan sonra dezenfekte etmesi de çok önemlidir.

Korkmayın, Utanmayın, Önlem Alın…

CYBH’lardan herhangi birine yakalanmış birinin bir daha aynı enfeksiyona yakalanabilir.Bugün için 40’dan fazla cinsel yolla bulaşan hastalık olduğu bilinir. CYBH’lar tedavi edildikten sonra, korunmasız cinsel ilişkilerden veya kontrolsüz kan nakillerinden sonra hastalık tekrar aynı kişiye bulaşabilir. Diğer bir değişle, vücut CYBH’lara karşı bağışıklık kazanmaz. Tedavi edilmeyen partnerden tekrar bulaşma riski vardır. Bu nedenle, partnerin de test ve tedavi sürecine girmesi şart. Ayrıca cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korkmayın, utanmayın, kendinizi ve sevdiklerinizi korumak için önlem alın.

Prezervatif Tam Koruma Sağlamaz…

Prezervatifin kişiyi CYBH’lardan koruduğunu ama %100 korumaz. Prezervatif koruma sağlar fakat güvenliği garanti edilemez. Çünkü bazı mikroplar prezervatiften geçmese de deri parçaları veya genital kıllı bölgelerde bulunabilir. Örneğin; Herpes virüsü prezervatif varken bile geçebilir. Bu bilgiyle amacımız prezervatif kullanımını baltalamak değil. Prezervatifin yine de kullanılması şart. Ancak pek çok kişi prezervatif kullanımında da hatalar yapıyor. Örneğin; cinsel ilişkiye başladıktan sonra prezervatif takanların oranı %51, sekse başlarken prezervatif takıp, ilerleyen dakikalarda çıkaranların sayısı %45’dir. Bunlar CYBH’ları artıracak hatalardır. Buna ek olarak paketleme ya da son kullanma tarihini geçmiş prezervatif kullanılması da diğer hatalardır.

Cybh’lar Sadece Seks Yoluyla Bulaşmıyor…

Umumi tuvalette seks yapıldığında CYBH kapılacağı, başka mekânlarda kapılmayacağına dair yanlış inancın gençleri kötü etkiler. CYBH’lara neden olan mikroplar insan vücudu dışında uzun süre yaşayamazlar. Bu mikropların bulaşması için kan teması veya cinsel temas gerekir. Eğer kalça ya da genital bölgede herhangi bir kesik ya da açık yara yoksa ve tuvalete korunmasız herhangi bir cinsel temas yapılmıyorsa CYBH’lar kişiye bulaşmaz. Ayrıca CYBH’lar sadece seks yoluyla bulaşmaz. CYBH’lar kan ve ten temasından, başkasının kullandığı tuvaletten, iç çamaşırından, ıslak yüzeylerden kişiden kişiye geçebilir. Hepatit (Sarılık) ve Siğil (HPV) virüslerinin çok hızlı bir şekilde bulaşır. Bazen cinsel temas olmasa bile, mikroplar deri çatlaklarından, hasta birinin kullandığı tırnak makası, diş fırçası, jilet gibi hijyenik kullanım ürünlerinden, hamam, sauna gibi ıslak yüzeylerden ve tam steril edilememiş cerrahi, diş ve dövme aletlerinden, manikür pedikür işleminden rahatlıkla bulaşabilir. Hatta HIV enfeksiyonu, hepatit B, sifiliz (frengi), gonore (bel soğukluğu), herpes (uçuk) ve klamidya adı verilen hastalıklar gebelik süresince veya doğum sırasında anneden bebeğine de bulaşabilir.

CYBH’lar Sadece Hayat Kadınlarından Bulaşmıyor…

Cinsel hayatı olan herkesin, hastalıklardan korunma yöntemlerini bilmesi gerekir. Eskiden CYBH’ların sadece hayat kadınlarından bulaştığına inanılırdı. Ancak CYBH’lar sadece hayat kadınlarında bulunmaz, korunmasız seks yapan herkes bu hastalıkları taşıyabilir veya bulaştırabilir. Eğer kişiler cinsel aktivite sırasında prezervatif ya da başka önleyicileri doğru ve tutarlı bir şekilde kullanıyorsa, olması gereken önlemleri alıyor demektir. Böylece tüm risklerin farkında olunur. Sağlıklı ve mutlu cinsel yaşamın anahtarı doğru karar alma, tek eşli olma, kişinin kendisini ve partnerini korumasıdır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.