Penis Boyu Tabusu

17.10.2012
196
Penis Boyu Tabusu

Penis boyu normal mi, küçük mü, dünyada olduğu gibi ülkemizde de erkeklerin içini kemiren en can alıcı, kahredici sorulardan biridir.

Dr. A.Cem Keçe
CİSED

Erkek egemen toplumun en aşılmaz tabularından biridir penis boyu konusu. Ülkemizde cinsel açıdan kendilerini yeterince tanımayan, cinsel bilgi eksikliği yaşadığının farkında bile olmayanların sayısı çok fazla…

Çünkü penis boyu erkek cinselliğiyle özdeşleşmiş, cinsel hazzın garantisi olarak algılanmış ve erkeklik gücünün bir sembolü haline gelmiştir. Aslında bunun bir standardı yoktur. Çünkü çeşitli ırklara ve farklı iklimlerde yaşayan insanlara göre penis boyu farklılık gösterir.

Birçok toplumda penis boyu tabusu, erkek, erkeklik ve güçlü adam kavramlarıyla özdeşleşmiştir. Çünkü erkek soyunduğunda sahnede olan kendisi değil penistir. Erkek bedenine ister önden, ister profilden baksın, gözü sadece bir noktada odaklanır ve başrol oyuncusunun kaprisi de çoktur. İşte bu noktada hayat durur ve sadece iki temel kriter ön plana çıkar: Büyük ya da küçük…

Güç ve otoritenin göstergesi
Günümüzde penis boyutu iyi eğitim almış kişiler arasında bile güç ve otoritenin göstergesi olarak kabul edilebilmektedir.

Boyu değil, işlevi önemli
Öncelikle penis boyu önemli görülmeli ama sağlıklı bir cinsel yaşam için tek ve yeter kriter olarak algılanmamalıdır. Sanıldığının aksine, penis boyuyla cinsel performans arasında doğrudan bir ilişki bulunmaz. Oysa birçok erkek bu yanlış cinsel mit nedeniyle, karşı cinsle ilişki kurmaktan kaçınma dahil, çok büyük sıkıntılar yaşar. Fizyolojik açıdan ve cinselliğin verdiği hazzın doruklarına kısa sürede ulaşmak için penis boyunun verdiği psikolojik tatmin önemlidir ve kalın bir penis bu hazzı artırır. Ama cinsellikte penisin boyundan çok işlevi önemlidir. Yani duygusal birleşmenin olmadığı ve tam ereksiyon sağlayamayan bir erkek, penis boyu normal olsa da partnerini mutlu edemez. Kalın bir penis uzun bir penisten daha işlevseldir. Çünkü 18 cm üstü penisler genelde ilişki sırasında zevk yerine acı verir.

Penis büyütme ameliyatlarına yoğun talep var
Son yıllarda penis büyütme ameliyatlarına oldukça yoğun talep var. Biz her fırsatta “önemli olan boyu değil, işlevi” desek de, erkeklerin çoğu penislerinin boyutundan hâlâ yoğun kaygı duyuyorlar. Penisinin büyük olmadığından endişe duyan, özgüvenlerini kaybederek kendilerini kahreden erkekler ereksiyon güçlüğü, erken boşalma, cinsel ilişkiden zevk alamama ve cinsel isteksizlik gibi pek çok sorunla karşı karşıya kalabiliyor. Hiçbir sağlık sorunu olmayan, normal ölçülere sahip oldukları halde penislerini büyütmek isteyen erkeklerin sayısında her geçen gün büyük bir artış var. Ancak penis büyütme ameliyatlarını yapan doktorların çoğu sadece estetik amaçlı isteklere cevap verebilir. Penis büyütme ameliyatlarına cinsel terapist, estetik cerrah ve üroloğun birlikte girmesi gerekir. Çünkü psikolojik altyapısı da olan çok hassas bir ameliyattır bu. Operasyondan sonra yaklaşık 3 ay cinsel ilişki yasağı konulur ve çeşitli egzersizler verilir. Penis boyu deri ve deri altı dokuların uzatıldığı veya kalınlaştırıldığı cerrahi yöntemlerle en fazla 3-5 cm büyütülebilir. Ancak bu tip ameliyatların sertleşme sorunu, cinsel isteksizlik, enfeksiyon, anestezi komplikasyonları, kanama, yara iyileşme problemleri, sinir hasarlarına bağlı his kaybı vb. riskleri çoktur. Ama iyi yapılmış ve herhangi bir komplikasyon görülmeyen bir ameliyattan sonra erkeklerde özgüven artışı, cinsel fonksiyonlarda ve libidoda düzelme gözlenir. Bu amaçla penisi legen kemiğine bağlayan asıcı bağların kesilerek penisin sertleşmesini sağlayan süngersi cisimciklerin dışarı çekilmesi şeklinde yapılan çok özel cerrahi teknikler, penis büyütücü vakum-ereksiyon pompaları, penis protezleri vb. kullanılmaktadır.

Penisinin ince olduğundan şikayet edenlere uygulanan kalınlaştırma ameliyatları ise çok daha basit ve risksizdir. Penis içinde kanı hapsederek ereksiyon oluşturan ve bu penisi büyüttüğü ileri sürülen vakum pompaları ise penis sertleştiğinde içindeki kanı tutan kapakçıklarda ters basınç nedeniyle tahribata neden olmakta ve zarar verebilmektedir. Bu yüzden kullanılmasını tavsiye etmiyoruz.

Normal penis boyu kaç santim?
Doğumda ortalama 2.5 cm kadar olan gerilmiş penis boyu ergenlik öncesi dönemde 5-6 cm’ye kadar ulaşabilir. Ergenlikle beraber hemen hemen her erkek organının boyutu hakkında ciddi kuşkular, bunalımlar yaşar. Ergenlikte penis boyu yaklaşık 2 kat artarak ortalama 8-10 cm’ye kadar ulaşır. Ereksiyonda bu değer yaklaşık 2 katına çıkar ve ortalama 16 cm boyunda olur. Bununla birlikte penisin büyüklüğü kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Erekte penis boyu ortalama 14 cm olmakla beraber 11-18 cm arası penisler normal boyutlarda kabul edilebilir. Normal ölçülerini bilmeden bu konuyu kompleks yapan erkeklerimizin sayısı her geçen gün artıyor.

Yanlış cinsel mitler…
Penis boyuyla ayaklar, eller, burun ve parmaklar başta olmak üzere erkeğin vücudunun başka bölümlerinin uzunlukları arasında hiçbir bilimsel ilişki yoktur. Yaygın olarak bilinenlerin tersine, penisin büyüklüğü deri rengiyle ilgili değildir. Yani kısa boylu birinin penisi uzun boylu birininkinden daha büyük veya bir zencinin penisi beyazın penisinden daha küçük olabilir. Kadında döllenmenin olabilmesi için erkeğin spermleri kadın vajinasının arkasına ulaşabilmelidir. Bunun için 10 cm ve üzerinde bir penis boyu gerekmektedir.

Penis bilgedir, tehditkardır
Karşısındaki kadını istemeyen bir penisin sertleşememe veya erken boşalma gibi sorunlarla bu isteksizliği yansıtması doğaldır. İşte bu noktada penis, bilinçaltı da olsa, erkeğe bir mesaj yollamaktadır. Eğer erkek bu mesajı doğru algılarsa sorun yoktur; ama eğer yanlış yorumlarsa cinsel hayatında ciddi sorunlar yaşayarak kusuru başka yerlerde aramaya başlayacaktır. Elbette ki cinsel arzu duymadığı bir kadınla birlikte olan tüm erkekler iktidarsız olmaz veya erken boşalmazlar. Ama bu bağlamda penis erkeğe yol gösteren bir bilge ve rehberdir.

YORUMLAR

  1. sana tavsiyem dedi ki:

    Güzel ve faydalı bilgi için teşekkürler