Çocuğunuz İnatçıysa

17.10.2012
42
Çocuğunuz İnatçıysa

Çocukların inatlaşma dönemlerinde her iki tarafın hedeflerini açıkça ortaya koyması gerektiğini tavsiye eden uzmanlar, çocuğun tek gayesinin söylenilenin tersini yapmak olduğu konusuna dikkat çekiyor.

Çocuğunuzla barışık olmak, onunla gereksiz yere çatışmaya girerek hem kendinizi hem de onu yıpratmak istemiyorsanız işte size önemli ipuçları;
– Öfkeli tavır yerine uzlaşmacı olun.
-Her şeyden önce soğukkanlılığınızı korumaya çalışın. İçinizden, ‘O sadece bir çocuk’ deyin. Öfkeli bir tavır takınmayın, yumuşak ve uzlaşmacı bir ses tonuyla konuşmaya özen gösterin.
-İstediği şeyi neden yapamayacağınızı basit bir şekilde açıklayın ve açıklama yaparken, bu durumdan dolayı ne kadar üzgün olduğunuzu mutlaka belirtin.
-Onun istediği şeyi sizin de istediğinizi, ama şartların buna izin vermediğini söyleyin. Duygularını paylaştığınızı bilmek onu hem rahatlatacak, hem de sizi ona sürekli engeller koyan bir düşman olarak görmesini engelleyecektir.
*-Ona kararlı ve tutarlı, fakat sevecen bir tavırla yaklaşın. Önce ‘hayır’ dediğiniz bir şeye sonradan ‘evet’ derseniz, çocuğunuz bunu size karşı sürekli kullanmaya başlayacaktır. Başka zaman ve durumlarda da siz pes edene kadar sizinle çatışmaya devam edecektir.
-Kararlı olduğunuzu hissettirdikten sonra ona biraz zaman tanıyın. İstediğini elde etmek konusunda bir süre sonra sizinle yeniden inatlaşmaya başlarsa hiç tepki vermeyin. Birkaç denemeden sonra vazgeçecektir.
-Çocuğunuz her şeye rağmen sizinle inatlaşmaya devam ediyorsa, dikkatini istediği şeyden başka bir noktaya çekmeye çalışın.
-Çocuğunuza seçenekler sunun, böylece onu bağımsız bir birey olarak tanıdığınızı, onun kararlarına saygı duyduğunuzu düşünecektir.
-Sunduğunuz seçenekler ne kadar az olursa çocuğunuzun karar verme süresi de o kadar kısa olur.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.