Çocuğunuz Yarım Saatte Bademcikten Kurtulsun

17.10.2012
77
Çocuğunuz Yarım Saatte Bademcikten Kurtulsun

Op. Dr. Murat EnözOkulların açıldı, çocuğunuzun bademcik ve geniz eti sorunu varsa bu şikayetleri sonlandırmak elinizde.

Op. Dr. Murat Enöz
KBB Uzmanı

Kanama olmadan, yatış gerektirmeden, sadece yarım saat süren bademcik ve geniz eti ameliyatları ile çocuğunuz hem sağlığına kavuşacak hem de okulda başarılı olması için önünde bir engel kalmayacaktır

Çocuklarda en sık yapılan cerrahi müdahale bademcik ve geniz eti ameliyatlarıdır. “Tonsillektomi” bademciklerin tam olarak cerrahi çıkarılması, “adenoidektomi” ise geniz etinin kazınarak geniz eti dokusunun çoğunluğunun kürete edilmesi anlamına gelmektedir.

Çocuğunuzda bu belirtiler varsa bademcik ameliyatı şart;

Havayolunun bademcikler tarafından kapatılmasına bağlı uyku apne sendromu ya da kor pulmmonale (akciğerlerin yapı veya fonksiyonunda meydana gelen bozukluğa bağlı olarak gelişen sağ ventrikül büyümesi) gibi hastalıkların ortaya çıkması. Bademciklerin ileri derecede büyük olmasına bağlı olarak yutkunmada zorlanma (disfaji) ve beslenme problemlerine yol açması. Bademcikler arasında asimetri olması ve bir bademciğin sürekli olarak büyümesi kanser şüphesini doğurabilir. Bademcik de durdurulamayan kanamanın olması da önemsenmelidir. Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonu esnasında ya da herhangi bir nedene bağlı olarak ortaya çıkan ve durdurulamayan bademcik kanamaları Bademcik büyümesi (hipertrofisine) bağlı konuşma bozukluğu ortaya çıkması durumlarında bademcik ameliyatı yapılması önerilmektedir.

Bademcik ameliyatı kimlere yapılmamalıdır?

Kanama-pıhtılaşma bozuklukları olması. Akut bademcik enfeksiyonu olması. Kan sulandırıcı aspirin, antikoagülan(kan pıhtılaşmasına karşı kullanılan ilaçlar) ve benzeri ilaçların kullanımı. 3 yaş altında olmasına rağmen ciddi solunum, gıda alımı zorluğu ya da sık tekrarlayan tedaviye dirençli enfeksiyonların varlığında; çocuk hastalıkları, anestezi uzamının da görüşleri alınarak ameliyat yapılabilmektedir. Poliomyelit (çocuk felci) hastalığı varlığı. Poliomiyelit aşısı yapılanlarda da 6 hafta geçtikten sonra bademcik ameliyatı yapılabilmektedir. Sistemik hastalıklar: Kalp ya da akciğerler ile ilgili ciddi hastalıkların, kontrolsüz diyabetin olması durumunda genellikle ameliyattan kaçınılır.

“Thermal Welding” adı verilen yöntem sayesinde çocuklar bir günde taburcu ediliyor
Öncelikli olarak son derece yüksek teknoloji ürünü olan “Thermal welding” yöntemini tercih etmekteyiz. Genel anestezi altında ağız otomatik “Ekartör” adı verilen aygıtla açıldıktan sonra “Thermal Welding” cihazı kullanılarak bademcik dokusu kapsülü, çevre kas dokularından sıyrılarak yapılmaktadır. Bu yöntemle, çocuğunuz yarım saat süren operasyonla kanama olmadan bir günde taburcu edilmektedir.

Çocuklarda geniz eti ameliyatı belirtileri;

Solunum problemlerine (ağız açık uyuma, burun tıkanıklığı, uykuda solunum durması gibi) yol açacak kadar büyük geniz etinin varlığı. Geniz etinin büyük olmasına bağlı kulağı havalandıran östaki tüpünün(Burnun arka kısmında bulunan ve geniz adı verilen bölge ile orta kulak arasında geçiş sağlayan bir kanal) ağzının kapatılması ve bunun sonucunda medikal tedaviye yanıt vermeyen orta kulakta sıvı (seröz otitis media) ortaya çıkması. Tekrarlayan sinüzit atakları Kronik geniz eti iltihabı olması.

Hangi hastalarda geniz eti ameliyatı yapılmamalıdır?

Yarık damağın bulunması… Yarık damaklı hastalarda ameliyat sonrası velofaringeal (Burun boşluğu ve ağız boşluğunu arasında fonksiyon bozukluğuna neden olan hava kaçağı) yetersizliğe bağlı konuşma problemleri görülebilmektedir. Akut geniz eti enfeksiyonu ve bununla birlikte üst solunum yolları enfeksiyonu olması. Kalp ya da akciğerler ile ilgili ciddi hastalıkların ya da kontrolsüz diyabetin varlığı. Kanama-pıhtılaşma bozuklukları olması.

Geniz eti ameliyatında kullanılan yöntem
Geniz eti ameliyatı genel anestezi altında; ağız, otomatik “Ekartör” adı verilen aygıtla açıldıktan sonra “Adenotom” denilen aletlerle geniz eti dokusunun kazınması şeklindedir. Son derece konforlu olan bu yöntem sayesinde hasta aynı gün taburcu olabilmekte ve kısa sürede sosoyal yaşamına dönüş yapabilmektedir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.