Çocuğunuzu Kazalardan Korumak

Çocuğunuzu Kazalardan Korumak

Çocuğunuzu kazalardan korumakla, sakatlık ya da ölümle sonuçlanabilecek acı tabloların da önüne geçmiş olursunuz. Bu kazaların önemli yüzdesini 0-5 yaş arası kapsıyor. Bu durum karşısında ebeveynlerin kurduğu cümle ise genelde hep aynı: “Bir an için başka tarafa bakmıştık ki göz açıp kapayıncaya kadar olan olmuş!”

Dr. Gökhan Mamur
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Ebeveyn olarak çocuğunuzu kazalardan korumak öncelikli görevinizdir. Çocuklara karşı yerine getirilmesi gereken sorumluluk ve görevler iki ana başlık altında toplanabilir:  “eğitim”, ve “koruma”. Ancak bu iki unsur bazen birbirinin alanlarını olumsuz etkileyebilir.  Nasıl mı?..  Örneğin, “eğitim” sorumluluğu altında, çocuğunuzun takım oyunlarında tecrübe kazanmasını istiyorsunuz ve onu futbola kayıt ettirdiniz. Tam sahaya çıkmak üzereyken “koruma” sorumluluğunuzu yerine getirmek üzere onu çepeçevre pamukla sardınız! Tabii ki bu mümkün değil; zira o tecrübe için hareket edebilmesi şart.  Düşebilir, biraz kirlenebilir veya dizleri kanayabilir. Tecrübe kazanması yolunda bu kabul edilebilir bir sonuçtur.  Ancak bacaklarına gelebilecek tekmelerin etkisini azaltmak üzere bacak koruması giymesi şart; çünkü bir darbeyle bacağının kırılmasına da göz yumamayız. Eğitim verirken ortalama değerlerle korumamız gerekir, aksi takdirde çocuğun hayat tecrübesi kazanması mümkün olmayacaktır.

Ev temizliği sırasında:

Temizlik malzemeleri satın alırken çocukların kendi başlarına açamayacağı ürünleri tercih edin. Temizlik malzemelerini çocuklarınızın görüp erişemeyeceği yerlerde saklayın. Doğal gaz şofbenlerinizi yetkili servis kontrolünden geçirtin ve mümkünse evinize karbonmonoksit alarmı yerleştirin. Gece çamaşır veya bulaşık makinesini çalıştırıp yatmayın; kısa devre nedeniyle çıkabilecek bir yangını fark ettiğinizde çok geç olabilir. Çocuklarınıza oyuncaklarını toplamayı öğretin ki üzerlerine basıp düşmeyin.  Aynı zamanda büyük çocuklarınızın oyuncaklarında bulunabilecek parçalarla küçük kardeşlerine istemeden zarar verebileceklerini de unutmayın. Ortamı çocuğunuzun bakış açısıyla değerlendirip karşılaşabileceği tehlikeleri tespit etmeye çalışın. Yılda iki kez yangın alarmlarınızın yüzeylerinde birikebilecek tozları temizleyin.

Yemek hazırlarken ve yemek sırasında:

Mümkünse kızartmalar için tava değil fritöz kullanın. Tavanız yanmaya başlarsa kesinlikle üstüne su atmayın; çünkü PATLAR!  Mümkünse öncelikle ocağı söndürün. Bir havluyu ıslatıp iyice sıkarak tavanın üstüne kapatın. Herhangi bir şekilde kontrol altına alamıyorsanız HEMEN itfaiyeyi arayın ve o alanı terk edin. Çayınızı elinize almadan önce bebeğinizi güvenli bir yere yerleştirin. Masa örtüsü kullanırken dikkatli olun; çünkü hareket kabiliyeti artmış bir bebeğin örtüyü çekerek üstündeki her şeyi üzerine dökmesi olasıdır. Küçük çocuklara gıdaları verirken yemeklerini minik parçalara ayırın. Yemek pişirirken mutfağın girişine küçük çocukların girmesini engellemek üzere bir aparat yerleştirin. Elektrik kaynaklı yangını önlemek için bir prize birden fazla fiş sokmayın. Mutfağınızdaki gaz ocağı için karbonmonoksit alarmı yerleştirin.

Dışarıda gezerken:

Araba yolculuğu esnasında -her ne kadar kısa olursa olsun- emniyet kemerinizi takın. Bebek ve çocuklarınız MUTLAKA arabanın arkasında, kilo ve boylarına göre özel koltuklarının kullanma talimatlarına harfiyen uygun şekilde oturmalılar. Günümüz arabaları öyle gelişti ki bazen hızlı gittiğimizin farkına bile varamıyoruz.  Hızımıza dikkat edelim! Yürüyüşe çıktığınızda çocuğunuzun elinden tutun. Ayrıca ona karşıdan karşıya geçerken bilmesi gereken temel bilgileri öğretin. Çocuğunuza bisiklet alırken mutlaka bir kask da alın. Bisiklet kazaları sonucu ölümlerin yüzde 70’inde kafa travması sözkonusudur. Kask takınca çocuğunuzu kafa travmalarından yüzde 85 oranında korursunuz.

Tatilde:

Araba yolculuğunda her 2 saatlik sürüşe 15 dakikalık istirahat molası planlayın. Aileniz otel odaları gibi küçük alanlardayken dikkat edin. Örneğin emekleyen bebeğinizin elini ütüye basmasını hiç istemezsiniz… Otel, pansiyon gibi yerlerde ailenize yangın halinde nereye ve nasıl kaçmaları gerektiğini öğretin. Karavan, tekne gibi araçlara da yangın ve karbonmonoksit alarmları yerleştirin. Altı ayın altında olan tüm bebekleri, tam gölgede tutun ve güneşe çıkmadan 15 üstü koruma faktörlü güneş kremi sürün. Bebek ve süt çocukları 5 cm’lik suda bile sessizce boğulabilirler. Suyun olduğu yerde gözünüz çocuğunuzun üstünde olsun; her saniye!.. Deniz yatakları veya simitlerle denize açılmayın. Rüzgar ve akıntı sizi veya çocuğunuzu uzaklara sürükleyebilir. Çocuklarınıza cankurtaranların hizmet verdiği yerlerde yüzmelerini öğretin. Tek kullanımlık mangalları kumsalda kullandığınızda çok dikkat edin; çünkü altındaki kum ısıyı geç kaybetmekle birlikte, minik ayakları yakabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.