Çocuk Diş Kaybı Sorunları

Çocuk Diş Kaybı Sorunları

Çocuklarda dişler, kendiliğinden ya da derin çürükler nedeniyle çekme işlemi yüzünden düşebiliyor. Diş kayıpları, günümüzde diş tutucular desteği sayesinde ortodontik sorunları engelliyor. Çocuk diş kaybı sorunları erken yaşlarda çözüme kavuşturulmalıdır.

Çağdaş Kışlaoğlu

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı

Çocuk diş kaybı sorunları ihtiyaca göre farklı şekillerde giderilebilir. Tercih edilebilen diş yeri tutucuları, erken yaşlarda dişlerin ağız içi düzenini korumaya yardımcı oluyor.

Çocuklarda Erken Diş Kayıplarının Nedenleri

Çocuklarda çürümeye oldukça meyilli olan süt dişleri, derin çürüklerde çekilmek zorunda kalabiliyor. Bu süreçten sonra meydana gelen diş kayıpları genellikle, çocukların erken yaşlarda ağız ve diş problemleriyle tanışmasına neden oluyor. Bu sonuçlardan olan dişlerin boşluklara ilerleyerek kayması, çıkmayı bekleyen dişlerin yerlerine ulaşamaması ortodontik problemleri kaçınılmaz hale getiriyor.

Diş Yer Tutucularının Özellikleri

Yer tutucular, hareketli veya sabit olabileceği gibi, metal ya da plastik malzemeden de yapılmış olabilir. Farklı türlerdeki bu tutucuların özelliğine hekimler karar verir. Çoklu diş kayıplarında tercih edilen hareketli yer tutucular, ağızdan ölçü alınma işleminin ardından takılır. Bu aparat yemek yeme esnasında çıkarılarak, gün boyu rahatlıkla kullanılabilir. Tek diş eksikliklerinde tercih ettiğimiz sabit yer tutucular ise, yaşı küçük çocukların kullanımına daha uygundur. Yer tutucular, dişlerin boşluklara ilerleyerek çarpıklığa ve düzensizliğe neden olmasını engellediğinden, ortodontik tedaviye gerek kalmamasını sağlamaktadır.

Yer Tutucu Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

ü  Hareketli yer tutucular, yemek yeme zamanları dışında aksatılmadan, sürekli takılmalıdır.

ü  Yapışkan özellik gösteren şeker, sakız ve benzeri yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

ü  Tutucular takıp çıkarılırken zorlanmamalı, kırılma riskine karşı tutucunun olduğu bölgede diş ile baskı uygulanan ısırmalardan kaçınılmalıdır.

ü  Ortodonti aparatlarında olduğu gibi, dişlerin fırçalanmasının ardından yer tutucular da fırçalanmalı, bakımı ihmal edilmemelidir.

ü  Tutucu kullanılmaya başlandıktan sonra, düzenli olarak hekim kontrolüne gidilmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.