Çocuk Neden Konuşmaz

Çocuk Neden Konuşmaz

Çocuk için 3 yaşına kadar konuşma gelişimini tamamlaması beklenir. Dil-konuşma bozukluklarının görmezden gelinmesi ilerleyen dönemlerde sosyal ilişki, akademik başarı ve duygusal gelişimlerini ciddi düzeyde etkileyecek problemlere yol açar.

Seçil Aydın Oral

Dil ve Konuşma Terapisti

Çocuk niçin konuşmaz ailelerin panik yapmadan çözmesi gereken bir problemdir, Yaşıtlarına kıyasla daha geç konuştuğu, kekelediği, cümle kuramadığı, işaretle ya da tek sözcükle iletişim kurmaya çalıştığını fark eden ebeveynler vakit kaybetmeden dil ve konuşma terapistlerine başvurmaları gerekir.

Erken yaşta fark edilerek müdahale edilen konuşma bozuklukları çocukların yaşam kalitesini yükseltir. Konuşma bozukluğu başka hastalıkların da belirtisi olabilir.

Çocuklarda görülen geç konuşmanın yol açacağı problemlerin erken müdahale ile önüne geçilebilir. Konuşma terapisine 2 yaşında bile başlanabilir. Konuşma bozukluğu otizmin belirtilerinden biridir. Bu yaştaki çocukların konuşma bozukluklarının irdelenmesi ve uzman desteği alınması hem konuşma bozukluğunun tedavisinde daha başarılı sonuçlar alınmasına hem de altında yatan daha ciddi başka bir sorun varsa erken tanı konmasına olanak verir.

Kekemelik erkek çocuklarda daha sık görülür

Çocuklarda en sık rastlanan dil ve konuşma bozukluklarının başında kekemelik, artikülasyon ve fonolojik bozukluk, gecikmiş konuşma ve dil gecikmesidir. Genellikle 2 ile 5 yaş arasındaki çocuklarda görülen kekemelik, düzenli bir terapi süreciyle kontrol altına alınabilir. Konuşma sırasında hece tekrarı, uzatma, ses ekleme gibi farklı şekillerde de görülen kekemelik kız çocuklarına oranla erkek çocuklarında 4 kat daha sık olur.

R, S, K gibi sesleri söyleyemiyorsa uzmana danışın

Çocukların bazı sesleri söylemekte güçlük çekmesi ya da o ses yerine başka ses kullanması üzerinde durulması gereken konuşma bozukluklarından biridir. R, S, K gibi sesleri söyleyemeyen ya da yerine farklı sesler kullanan çocuklar testler ile değerlendirilerek terapiler gerçekleştirilir. Gecikmiş konuşma yani dil gecikmesi ise ciddi bir problemin ilk belirtisi olabilir.1 yaşında tek kelime ile konuşmaya başlayan çocukların 2,5 yaş civarında 2-3 kelimelik cümlelerle konuşması beklenmektedir. Aksi durumlarda ise erken müdahale edilerek dil ve konuşma bozukluklarının önüne geçilmelidir.

Bu belirtiler varsa dikkat!

  • Belli bir yaşa geldiği halde konuşmaya başlamama
  • Yaşıtlarına göre gelişiminde geride kalma
  • İşaretle ya da tek sözcüklerle iletişim kurmaya çalışma
  • Cümle kuramama
  • Kekeleme
  • Konuşma seslerinin bazılarını söylememe
  • Sesin normalden kısık ya da farklı çıkması
  • Anlaşılmayı etkileyecek düzeyde hızlı konuşma
  • Sesleri ve/veya heceleri yutma
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.