Çocuklarda Bahar Alerjisi

17.10.2012
39
Çocuklarda Bahar Alerjisi

Çocuklarda Bahar AlerjisiBahar mevsiminde astım ve alerjik hastalıklar daha çok ortaya çıkmaktadır. Havaların ısınması, atmosfer basıncındaki değişiklikler, havadaki nem miktarındaki farklılıklar ve havaya karışan polenlerin (çiçek tozları) bu durumda önemli bir rolü bulunmaktadır.

Metropollerde yaşamak bu açıdan risk taşımaktadır. Bu nedenle astım hastalığının, sanayileşmenin yoğun olduğu ülkelerde ve şehirlerde çaok daha fazla görüldüğü kaydedilmiştir. Astıma ve diğer alerjik hastalıklara yol açan alerjenlerin başında polenler gelmektedir. Havaya karışan polenler, alerjik bünyeli insanlarda saman nezlesine ve  astıma yol açabilir. Türkiyede özellikle çayır polenleri, hububat polenleri ve yöreye göre çeşitli ağaç polenlerinin, alerjik hastalıkların ortaya çıkmasında büyük önemi vardır.

Ev akarlarının önemi

Astımlarda ve diğer alerjisi olanlarda ev akarları denen organizmaların ve hazır gıdaların uzun süre dayanması için geliştirilen katkı maddelerinin çok önemli rolü bulunmaktadır. Çocukların mümkün olduğu kadar doğal şekilde hazırlanmış gıdalarla beslenmeleri gerekmektedir. Gün içinde yoğun olarak bu alerjenlerle karşılaşan çocuklarda, eğer genetik bir yatkınlığı da varsa, zamanla bu ev akarlarına karşı duyarlık hali ortaya çıkmaktadır. Çocukların akciğerlerinin erişkinlerden küçük olması ve hava yollarının dar olması astımdan daha çok etkilenmelerine neden olur. Bir çok astımlı çocuğun erişkin döneme ulaştığında bu hastalıktan kurtulması mümkündür. Astım hastalığında akciğerlerde bulunan küçük hava yolları solunuma izin vermeyecek biçimde daralır. Yukarıda sayılan etkenler dışında bazı astım hastalarının kendilerinde ve çevrelerinde oluşan stres ve korku durumları da astım ataklarını tetikleyebilir.

Astım atağının başlaması

Özellikle gece ya da sabaha karşı gelişen ve tekrarlayıcı özellik gösteren öksürük, göğüste sıkışıklık hissi ve hırıltılı solunumla karakterize olan astım hastalığı ataklar halinde görülebilir. Ataklar yavaş yavaş ya da aniden gelişebilir. İlk belirti nefes darlığı olup, çocuk akciğerlerine daha fazla hava ulaştırabilmek amacıyla daha hızlı ve derin nefes alıp vermeye başlar. Hışıltılı nefes ve öksürük, konuşma sırasında daha hızlı nefes alıp verme ve endişe belirtileri görülür. Soluk verme, soluk almadan daha güç olduğu için çocuk öne doğru eğilerek nefes vermeyi kolaylaştırmaya çalışır. Özellikle daha küçük çocuklarda astım atağının başlangıcını anlamak dha güç olabilir. Bu durumda ebeveynlerin astım atağının erken evre belirtilerini öğrenip erken müdahale etmeleri önem kazanmaktadır. Astım tedavilerinde amaç, kişinin vücudunun duyarlılığını, alerjene karşı azaltmaktır. Uygun ilacın, doğru dozda, doğru zamanda, yaşa uygun bir cihazla alınması halinde hastalığın kontrolü mümkün olmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.