Omicron Çocukları Hedef Alıyor!

Omicron Çocukları Hedef Alıyor!

Covid19’un Avrupa etkisi yoğun görülen, yeni kapanma kararlarına sebep olan Omicron varyantı 0-5 yaş arası çocukları doğrudan hedef alıyor. Şu an için kesin bir çözüm olmasa da ilk savunma noktası bağışıklık sistemi.

Dr. Ersin Sarı

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Koronanın yeni saptanan varyantı omicron, 0-5 yaş arası çocukların yüzde 15’inde özellikle parmaklarda döküntü sonrasında ise ateş, vücut ağrısı, iştahsızlık, baş ağrısı ile kendini gösteriyor. Koruyucu aşısı olmayanların henüz aşılama yapılmadığından çocuklardan uzak durması önemli.

Yeterli besleme olmazsa olmazların başında geliyor

Bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklar korona virüs başta olmak üzere diğer mikroorganizma ve hastalıklara karşı savunmasız hale gelir. Çocuklarda bağışıklık sisteminin zayıf olmasının temel sebebi ise yetersiz beslenmedir. Bu dönemi sağlıklı şekilde atlatmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek için yapılan beslenme hatalarını düzeltmek şarttır. Bunun için dengeli bir beslenme programı oluşturmalı, her besin grubundan azar azar yenmesi sağlanmalıdır. Öğün kesinlikle atlanmamalı, kahvaltıda iyi beslenmesi sağlanmalı, ara öğünlerde meyve tüketmeleri sağlanmalıdır.

Yemeklere yulaf eklenebilir

Bağışıklık güçlendirme konusunda oldukça iddialı olan yulafı çocukların yemeklerine eklenebilir. Yulaf kepeği çözünebilir lif olan beta-glukan içeriğiyle bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncini arttırır. Aynı zamanda bağırsakların çalışmasını sağlar. Tek başına çok lezzetli olmayan bu besinleri sağlıklı atıştırmalıklarda kullanabilirsiniz. Ayrıca yoğurda eklenerek tüketilebilir.

Anadolu’nun propolisinden faydalanın

Arıların kovan içerisinde sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürmesini sağlayan propolis, doğal bir mucizedir. Bu noktada iki yaşından büyük çocuklar için doğal propolisi tercih edebilir. Propolisin içerisinde yoğun olarak bulunan flavanoitler, çok güçlü antioksidanlar olup bağışıklık sistemini destekler ve vücut direncinin yükseltilmesini sağlar.

Sağlıksız atıştırmalıklardan uzak durmasını sağlayın

Bu hassas dönemde abur cuburlardan olabildiğince uzak durmasını sağlayın. Çünkü bu gıdalar çocukların bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilir. Hazır paketli gıdaların ve yüksek karbonhidratlı yiyeceklerin zararlarını çocuğa sabırla anlatın. Ara öğünlerde sağlıklı atıştırmalıklar olarak ceviz, fındık ve badem verin.

Bağışıklık sistemi dostu; kefir

Kefir hem çocuk hem de yetişkinler için oldukça faydalı bir besindir. Günde bir çay bardağı doğal kefir tüketimi bağışıklık sisteminin desteklenmesi için oldukça önemlidir. Mayalanırken oluşan prebiyotik-probiyotik bakteriler bağırsaklardaki yararlı mikroorganizmaları artırarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Çocukların sade kefirin tadını sevmediği durumlarda içerisine bir miktar meyve püresi ilave edilerek tadı lezzetlendirilebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.