Çocuklarda Diş ve Çene Yapısını Bozan Alışkanlıklar …

Çocuklarda Diş ve Çene Yapısını Bozan Alışkanlıklar …

Diş doktoru ile 3 yaşından sonra tanışmak çocuğun ileride doktor ile olan iletişiminin iyi olmasına ve korkmadan diş koltuğuna oturmasına yardımcı olacaktır. Erken dönemde yapılan bu kontrollerde koruyucu flor uygulamaları yapılarak çürük oluşma ihtimali azalacak varsa ortodontik problemler erken tespit edilebilecektir. 

Diş Hekimi Aylin Sezen Yalçın

Çocuk büyürken annelerin gözünden kaçmaması gerekli bazı durumlar vardır. Yalancı emzik, solunum şekli, diş gıcırdatma, tırnak yeme gibi uzun süren alışkanlıklar çocuklarda çene gelişimini olumsuz etkilemekte ve problem oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

Parmak emme ve yalancı emzik!
Hemen hemen her bebeğin ihtiyaç duyduğu yalancı emzik ya da parmak emme, zamanında bırakılmazsa dişlerin dizilimini bozacak şekilde etki eder. Yalancı emziğin 4 yaşından önce bırakılması ile kalıcı bir sorunun oluşması engellenmiş olur. Parmak emme alışkanlığı, yalancı emzik kullanmayan bebeklerde ya da yalancı emzikten vazgeçirilen çocuklarda kendiliğinden ortaya çıkabilir. Doğası gereği parmak emme alışkanlığı daha zor terk edilir. Eğer 4 yaşından sonra telkinlere rağmen bu alışkanlıklar ailenin gayretiyle bıraktırılamıyorsa mutlaka diş doktoru hatta bir ortodontiste başvurulması gerekecektir. Ağıza uygun olarak hazırlanan ve emmeyi engelleyen çeşitli aygıtlar, değişik telkin-uygulamalarla çocuğun doktor desteği ile bu alışkanlığı bırakması sağlanabilir.

Geniz eti, büyük bademcik ve ağız solunumu

En önemli ve çok sık görülen problem çocuğun burun yollarındaki tıkanıklık dolayısıyla burun solunumunu tam anlamıyla yapamadığı için ağız solunumu yapmasıdır. Böyle çocuklarda özellikle istirahat halinde yani televizyon seyrederken ya da ders çalışırken ve gece uyurken ağız açıktır. Gece horlama vardır. Yastıkta tükürüğe bağlı ıslaklık olur. Ağız solunumunun neticesinde üst çenede darlık, çapraşıklık meydana gelir. Bu çocuklarda yüz tipi de değişir. Daha uzun bir yüz tipi gelişir. Göz altları düzleşir. Ailelerin bu soruna kayıtsız kalmayarak ağız solunumunda şüphe ettiklerinde bir ortodontist ve kulak burun boğaz uzmanına danışmaları gerekir.
Tırnak yeme, kalem ısırma gibi alışkanlıklar hem ağız hijyenini olumsuz etkileyeceğinden hem de dişleri bozabileceğinden en kısa sürede bırakılması yararlı olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.