Çocuklarda Otizm Riskine Karşı İpuçları

Çocuklarda Otizm Riskine Karşı İpuçları

couklarda-otizm-riskine-karsi-ipuclari

Otizmin anlaşılması çoğunlukla 1 yaşından sonra olur. Genellikle ikinci yaşında çocuğun konuşmaması üzerine ailenin bir uzmana başvurmasıyla otizm anlaşılır.

Uzman Yaprak Veziroğlu
Pedagoji

Motor gelişiminde bir sorun olmayan; yani zamanında yürüyen çocuklar konuşmuyorsa dikkatli olmak gerekir. Dil gelişimindeki gecikmenin zeka geriliği, sağırlık gibi nedenlerden kaynaklanmadığı durumlarda çocuğun sosyal iletişimine bakılır.

Çocuğunuzun Otistik Olup Olmadığı Hakkında İpuçları

1- Otistik çocuk sizinle muhatap olmaz, sorularınıza cevap vermez. Hatta ona soru sorduğunuzda ya da bir şey söylediğinizde duymuyor gibidir. Başını çevirip size bakmaz. Konuşma gayreti göstermez.

2- 1 yaş civarında kelimeler kullanmaya başlasalar da sonradan bunları kullanmaktan vazgeçebilirler.

3- Anneyi çekerek istediği yere götürürler, annenin elini tutup uzatır ama kendi istediği şeyi ne söyler ne de işaret ederler.

4- Kurdukları iletişim kendi ilgileri yönündedir.

5- Jest, mimik gibi dili tamamlayan şeyleri kullanmazlar.

6- Ses tonları monotondur. İniş-çıkış, vurgulama yoktur.

7- Konuşmayı başlatma ve sürdürmede sorun vardır. Sizi merak edip tanımak için soru sormazlar. Ancak ilgi alanına giren bir konuda bilgi edinmek için soru sorar. Sürdürmede de sorun şöyledir: ‘Nasılsın’ dersiniz, ‘iyiyim’ der ama ‘siz nasılsınız’ demez.

8- Tekrarlayıcı ve kalıplaşmış bir dil kullanırlar. Öğretilen sözleri basmakalıp tekrarlar. Bazen de aynı kelimeyi papağan gibi tekrarlayıp durur.

9- Zamirleri ters kullanırlar. Ben yerine sen derler. Kendilerinden 3.şahıs olarak söz ederler.

10- İlgilerini çeken reklam, şarkı ve şiirleri çok iyi ezberlerler, ancak gereksiz yerlerde kullanırlar.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.