Çocuklarda Terör Korku ve Stresi Nasıl Yönetilir?

Çocuklarda Terör Korku ve Stresi Nasıl Yönetilir?

Terör konusunda paylaşılacak bilgilerin miktarı, çocukların henüz gelişmemiş savunma mekanizmaları, yaş ve mizaçları göz önünde bulundurularak, iyi analiz edilmezse korkunun önüne geçme konusunda çok geç kalınabilir.

Doç. Dr. Aylin İlden Koçkar

Psikolog

Çocuklara terör olaylarının açıklanması konusunda, ekstra özen gösterilmesi gerekir.

Bu dönemde sosyal destek artırılmalıdır.

Temel duyularımızdan biri olan korku, her canlının hissettiği bir duygu olmakla birlikte, sürekli ve aşırı olması vücutta olumsuz tepkilere yol açabilir. Çocuğunuz ile aranızdaki iletişim kanalının açık ve olumlu olması önemlidir. Bunu gerçekleştirmenin yolu ise ergenlik dönemine girmemiş çocukla oyun oynamaktan geçer. Ne oynadığınızın önemi yok. Günde 20-25 dakika oyun oynamak çocuk ile anne ya da baba arasında olumlu etkileşimi artırır, stresi azaltır. Aranızdaki güven dolu etkileşim çocuğun da güvenli ve güvende hissetmesine destek verir.

Çocuğunuza Karşı Dürüst Olun!

Ergenlik dönemindeki çocukla da mizacına göre oyun oynamak mümkün. Ancak belli bir erişkinliğe ulaşmış çocuklar konuşmayı tercih ediyor. Korkuları ve kaygıları bulunan çocuklar için ise; genel prensip çocuğun yaşı, gelişimsel düzeyi ve mizacına uygun biçimde dürüst cevaplar vermektir. Her an her yerde tehlike olabileceği gibi bir bilgi vermek kaygıyı artıracaktır. Bunun yerine kalabalık yerlere gitmenin uygun olmayabileceği, insanları korkutmak isteyen bazı grupların bu tür yerlere odaklanabileceği benzeri bir bilgi verilebilir. Terör kavramına dair verilebilecek bilgi ise insanların kendi görüşleri doğrultusunda, istenmedik davranışlar gerçekleştirebildikleri bilgisi olabilir. Bazı insanların yetişkin bile olsa kendilerine hâkim olamayacağı bilgisi de paylaşılabilir. Bu nedenle özdenetim ve dürtü kontrolü kavramları üzerinden de konuşulabilir. Arkadaşları ile yaşadıkları olaylar üzerinden örnekler verilerek anlamalarına yardımcı olunabilir.Bu dönemde sosyal destek artırılmalıdır. Çevresel sosyal desteklerin önemi stresli dönemlerde daha da artar. Bu nedenle de yakın çevre ile birlikte olmak güvende olduğumuz duygusunu artırır. Korku ve stresle başa çıkmak için hem yetişkinlerin hem de çocukların farklı mekanizmaları olabilir. Bunlar spor yapmaktan, arkadaşlarla birlikte olmaya, yardım kuruluşlarında çalışmaktan, neler olup bittiğini derinlemesine anlamaya varan farklı yöntemler olabilir. Bireyler, daha önce işe yarayan stresle başa çıkma mekanizmalarını düşünüp buna göre, en iyi gelen yöntemleri yoğun biçimde uygulamalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.