Çocuklu Yaz Tatilinde Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Çocuklu Yaz Tatilinde Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Ülkemizde ilk COVİD19 hastasına tanı konulan 11 Mart tarihinde izolasyon önlemleri uygulanmaya, 1 Haziran’da ise ‘Yeni Normal Hayat’ olarak isimlendirilen önlemler alınarak günlük hayata dönüldü. Şehirlerarası ulaşım, restoran, otellerin açılmasıyla tatil planları da yapılmaya başlandı. Çocuklu aileler için tatil için en güvenli tercih yazlık ev, en az kişi ile temasın olacağı ortamlar seçilmelidir. 

Prof. Dr. İpek Akman

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Çocuklarda Covid 19 daha hafif, hastaneye yatarak tedavi görmesi gereken hastaların yüzde 1 ‘ini oluşturuyor. Çocukta kalp veya akciğer sorunu, bağışıklık sistemi bozukluğu varsa prematüre doğmuşsa veya 12 aydan küçükse COVİD19 hastalığını daha ağır geçirme riski vardır.

Güvenilir tatil için;

Çocuklu aileler için tatil için en güvenli tercih yazlık ev veya mümkün olan en az kişi ile temasın olacağı ortamların seçilmesidir. Ulaşım için de kendi özel aracı olanlar araçlarıyla seyahat etmelidir. Toplu ulaşım tercih edilmek zorundaysa maske kullanılmalı, sosyal mesafeye dikkat edilmeli, el hijyeni sağlanmalıdır.

Yeni Koronavirüsün sudan bulaşmadığı düşünülmektedir

Sosyal mesafeye dikkat ederek denize girmekte sakınca yoktur. Havuz yerine denize girilmesi tercih edilmelidir.  Çocukların açık havada oynaması, güneşten yararlanması sağlıkları için çok olumludur. Çocukların enfeksiyon kontrol önlemlerine uymaları zor olacağından parka veya deniz kenarına tenha saatlerde gidilmeli, aile dışı temas minimum düzeyde tutulmalıdır.

2 yaşından küçük çocuklara maske takmak risklidir!

Bu yaş grubu sosyal ortamlarda yüz siperliği kullanabilir. Sosyal ortamlarda ağız ve burun kapatacak şekilde tıbbi maske kullanılmalıdır.

El temizliğine dikkat!

Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.

Sosyal mesafe

İnsanlarla sosyal mesafe korunmalıdır. (En az 1.5 m uzakta bulunulmalı).

Öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağız tek kullanımlık kâğıt mendil ile örtülmeli, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içi kullanılmalıdır.

Doğal havalandırılan ortamları tercih edilmeli…

Klimalı ortamlar virüsün bulaş riskini arttırdığı için doğal havalandırma, restoranda açık hava ve masalar arası mesafe en az 2 metre olmalıdır. Restoranlarda tek kullanımlık tabak, çatal takımı ve bardaklar kullanılmalıdır.

Asansörler

Asansör kullanılmamalı, mutlaka binmesi gereken bir kişi varsa tek başına binmelidir.

Spor yapacak çocuklar dikkat!

Spor yapılacaksa temas gerektiren sporlar tercih edilmemelidir. (Basketbol, futbol gibi)

*Seyahat sonrası 14 gün içinde herhangi bir solunum yolu semptomu olursa maske takılarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı, doktora seyahat öyküsü hakkında bilgi verilmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.