Koronavirüsle Tatil Nasıl Yapılmalı?

Koronavirüsle Tatil Nasıl Yapılmalı?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de korona virüsle mücadele devam ederken ‘normalleşme’ planları içinde yaz tatili planları yapılmaya başlandı. Virüs gölgesinde tatil yapılabilir mi, hangi önlemleri almak gerekir? Deniz, havuz ya da herkesin kullandığı ortak alanlar, şezlonglar bulaşma riskini artırır mı, yemek esnasında sosyal mesafe nasıl korunacak?

Prof. Dr. Ateş Kara

Prof. Dr. Hasan Tezer

Korona Virüs Bilim Kurulu Üyeleri

Korona virüs ile mücadele sırasında değişmez kuralların başında; sosyal mesafe hijyen, maske takmak kuralları geliyor. Bu kurallar çerçevesinde yaz tatilini de yapmak mümkün olabilir.

Haziran ayı ve sonrasında korona ile mücadelede bir miktar azalma olsa da virüs hakkında tüm bilgiler netleşene kadar (ısı ve güneşten ne kadar etkileniyor, toplum içerisindeki yayılım hızı, o anki vaka sayısı) kurallar devam edecek. Deniz ve havuz suyuyla bulaşması hakkında bilgi olmasa da bulaşması çok fazla beklenmiyor.

‘Bu yaz tatili geçen yaz gibi olacak’, ‘Bu salgın bitecek’ gibi bir yanılgıya düşülmemelidir. Herkes tüm önlemlere bire bir uymalıdır. Virüsün aktivitesi devam etse de bulaştırıcılığı şu anki gibi olmayabilir.

Şezlong 35-40 dakika arayla kullanılabilir…

*Virüsün bulaşma sıcaklığını gösteren veriler daha önceden yayımlanmış olsa da sıcaklardan bir miktar etkilenmesi mutlaka olacaktır.

Güneşlenmek için şezlongu kullanmadan önce virüs bulaşma ihtimali dikkate alınmalıdır. Virüsün ultraviyole ışıklarından etkilenmesi, güneş altında en fazla 30 dakika yaşayabileceği düşünülerek şezlong en erken 35-40 dakika sonra kullanılabilir.

Otel ve tatil köyü gibi yerlerde ortak kullanım alanlarındaki restoranlarda sosyal mesafe kuralı ve hijyen kurallarına mutlaka uyulmalıdır.

Virüsle ilgili bilgilerinin arttıkça virüsün bulaştırıcılığı biraz daha fazla olduğu saptandı. Bu nedenle bir metre uzaklık idealdir; öksürme-hapşırma halinde iki dakika kadar risk yüksektir. Ayrıca dışarıdayken mutlaka maske takılmalıdır.

‘Aşı belki 2021 Ocak!’

Covid-19 aşısının ancak 2021 yılının ocak ayında ulaşılabilir olması bekleniyor. Uygulama öncelikle riskin daha yüksek olduğu gruplarda sonrasında virüsün gidişatına bakarak karar verilecektir. Yaygın olarak uygulanabilirliği bahar aylarını bulabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.