Çocukta Duygusal Zeka

Çocukta Duygusal Zeka

Duygusal farkındalık aslında yaşam boyu gelişen bir süreçtir ama özellikle çocukluk yıllarında temelleri atılır. Çocukta duygusal zeka gelişimi takibi önemlidir.

———-

Çocukta duygusal zeka nedir? Bir çocuğun hem kendi hem de karşısındaki kişilerin duygularının farkında olarak büyümesi için ebeveynin duyarlı olması gerekir. Çoğumuz çocukla etkileşimimizde ona duygularından bahsetmenin önemini gözden kaçırırız.

Ebeveyn-çocuk ilişkisinin kalitesini değerlendirmek ve çocuğun gelişim takibi yapmak için gözlem yapılmaktadır. Bu gözlemlerde ebeveyn-çocuk etkileşimine dair izlediğimiz birkaç kritik nokta vardır. Örneğin, ebeveynin çocuğa ne kadar sözel girdi sağladığı ya da oyun sırasında liderliği çocuğa ne kadar bırakabildiği gibi. Bu gözlemlerde izlediğimiz bir diğer nokta da ebeveynin çocuğa duygulardan ne kadar bahsettiğidir. Maalesef ki çoğu ebeveyn bu noktada sınıfta kalır. Dakikalarca süren etkileşim boyunca genelde bir kere bile heyecanlanmak, sevinmek ya da utanmak, kızmak gibi çocuğun iç dünyasına dair durumlar söze dökülmez. İşte bu aslında hiç de empatik ebeveynler olmadığımızı göstermektedir.

Küçük çocuklarının duyguları yoğundur.

Ebeveynlere gereksiz derecede fazla ya da mantıksız gözükebilir. Yine de, öfke ya da hayal kırıklığı gibi olumsuz duygular, çocuklar için gerçektir ve acı vericidir. Bazı zamanlar ise olumlu duygular bile başa çıkılması zor hale gelebilir, örneğin bir doğum günü partisindeki yoğun heyecan ya da anneannesinin ziyarete geleceğini öğrendiğindeki hevesli bekleyiş hissi.

Çocuklara bu duygularını güvenli ve kabul edilebilir şekilde nasıl ifade edebileceklerini öğretmek gerekir. Çocuklara duyguları ve onlarla başa çıkmayı öğretmenin ilk adımı duyguları isimlendirmektir. Duyguları isimlendirmek çocuklara yaşadıkları duyguları zihinlerinde kategorize edebilme şansı verir. En nihayetinde, yaşadıkları duyguları ifade edebilmeleri için gerekli kelime hazinesi kazandırır.  Ebeveyn ile sık sık yaşanan bu türden deneyimler, çocuklara duyguların ne olduğunu ve fiziksel yollara ( kaba kuvvete) gerek kalmadan onları nasıl ifade edebileceklerini öğretmeye yardımcı olur. Bu deneyimler çocuklara, ebeveynin duygularını anladığını ve önemsediğini ve bu türden zor zamanlarda yardım etmesi için ebeveyne güvenebileceğini gösterir.

Çocuğunuzun duygusal zekasını geliştirmek için;

Başkalarının duygularından da bahsetmeniz önemlidir. Bu sayede çocuğunuz bir başkasının perspektifini alabilmeyi yani diğer insanların nasıl hissettiğini hayal edebilmeyi öğrenir. Çocuklar, aynı kendilerine yapıldığı gibi sevecen ve empatik şekilde başkalarıyla ilişki kurmayı ve ilgilenmeyi öğrenir. Bazı ebeveynler için duyguları fark edebilmek ve isimlendirebilmek biraz çalışma gerektirecektir ama 1-3 yaş arası çocuğunuzla iletişim kurarken bu stratejiyi hatırlamanıza yarayacak pek çok fırsat karşınıza çıkacaktır emin olabilirsiniz.  Aslında çocuğunuzun duygusal dünyasını yakından tanıyabilmek sadece çocuk için faydalı değil ebeveyn için de oldukça tatmin edici bir tecrübedir. Bu konuda kendinizi geliştirmekten ve profesyonel destek aramaktan çekinmeyin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.