Çok Mu Terliyorsunuz?

17.10.2012
49
Çok Mu Terliyorsunuz?

Çok Mu Terliyorsunuz?, terlemek, botoks, botox, koltuk altı, el, ayak, ter kokusu, koku, tedavisiSıcak yaz günlerinin gelmesini dört gözle beklediniz. Ancak sıcak hava sizi çok bunaltıyor ve sürekli terliyorsunuz. Terlemek kötü, ama etrafa ter kokmak tam bir kabus… Gelin size ter kokusundan nasıl kurtulacağınızı anlatalım…
Hazırlayan: Sibel Türk

•Ter Kokusunu Önlemek
Ter; vücudun ısı, su ve tuz dengesini düzenleyen sağlıklı bir salgıdır. Hatta uzmanlara göre terlemek sağlık belirtisidir. Ter, cildi nemlendirip, vücut ısısını sabitler. Terin kendi kokusu yoktur. Sıcak ve nemli ortamlarda hızla çoğalan bakteriler; ter salgısının kötü kokmasına neden olur.
Ter kokusuna önlemeye yönelik en önemli çözüm temizliktir. Her gün banyo yapmak, koltuk altı bölgesinde tüyleri ağda, jilet, epilatör ya da tüy dökücü kremlerle almak, banyo sonrası iyi kurulanmış cilde deodorant ya da antiperspirant uygulamak kötü ter kokusuna neden olan bakterileri ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Aynı kıyafeti bir kereden fazla giymek de ter kokusuna davetiye çıkartmaktır. Sıcak yaz günlerinde giydiğiniz kıyafeti gün sonunda kirli sepetine atmak sizi ter kokusundan koruyan uygun bir davranış olacaktır.
Terlemeyi azaltmak için pamuklu kumaştan üretilmiş kıyafetler ve iç çamaşırları tercih etmenizde fayda vardır. Sentetik kumaşlar bakterilerin üremesini hızlandırmaktadır.

Terlediğinizi hissettiğiniz anda hemen deodorant ya da antiperspirant sıkmadan önce koltuk altınızı yıkayıp bakterilerden arındırın ve iyice kurulayın. Temiz cilde uygulanan ter önleyici ürünlerden en iyi performansı bu şekilde alabilirsiniz.
Ter kokusunu önlemek için bitkisel bir yöntem uygulamak istiyorsanız; anti bakteriyel özelliğe sahip adaçayını tercih edebilirsiniz. 1 bardak kaynar suyun içine 2 dal adaçayı ekleyip 5 dakika demlenmesi için bekleyin. Sürenin sonunda adaçayını süzün. Bir parça pamuğu adaçayına batırıp koltuk altı, ayak, el gibi terleyen bölgelerinize sürün.

El, ayak ve koltuk altı terlemesi için botoks tedavisini tercih edebilirsiniz. Botoks işlemi sırasında; ter bezlerini çalıştıran sinirler etkisiz hale getirilir ve aşırı terleme durdurulur. Botoks uygulaması ortalama 30 dakika sürüyor ve lokal anestezi altında gerçekleştiriliyor. 6 ay süreyle terleme sorununu ortadan kaldıran botoks işlemi; terleme yoğunluğuna göre 1 ya da 2 seans uygulanabiliyor.
Ayak terlemesini ve bakterilerin yol açtığı mantar oluşumunu engellemek için her gün ayaklarınızı yıkayıp, parmak araları dâhil iyice kurulayın. Bebe pudrayı ayaklarınıza masaj yaparak sürün. Çoraplarınızı her gün değiştirin. Ayakkabılarınızı her kullanımdan sonra hafif nemli bezle silip, iyice kurumasını sağlayın ayakkabılarınızı dolaba ya da portmantoya kaldırmadan önce iyice havalandırın.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.