COVİD-19 Delta Plus Nedir, Hangi Aşı Etkilidir?

COVİD-19 Delta Plus Nedir, Hangi Aşı Etkilidir?

Virüsler mutasyon yoluyla sürekli değişir. Mutasyona uğrayan virüsün belirtileri farklı olabildiği gibi yapılan aşıların da mutasyona etkisi farklı olabilir. Hindistan’da Aralık 2020’de Delta, Delta Plus mutasyonu Nisan 2021’de saptanırken Haziran 2021 ise dünyaya yayıldı. Şimdi akıllardaki soru aşıların bu mutasyona etkisi var mı?

 Prof. Dr. Ahmet Akçay

Alerji ve Astım Derneği Başkanı

COVID-19 virüsü yaklaşık iki yıl içinde alfa, beta, gama ve şimdilerde delta mutasyonuna uğradı. Her mutasyon bilinmezlerin çoğalmasına neden olurken, ‘aşı ne derece koruyucu olacak?’ araştırmaları bilim dünyasının yoğunlaştığı nokta.

Delta mutasyonu belirtileri nelerdir?

Bu mutasyona uğrayan virüs daha bulaşıcı ve akciğerlerde daha fazla hasar bırakmasının yanı sıra kullanılan ilaçlara da daha dirençli olması nedeniyle daha tehlikeli. Covid-19 enfeksiyonu belirtileri öksürük, ateş, koku ve tat kaybı iken Delta varyantına yakalananlar arasında en çok baş ağrısı, boğaz ağrısı ve burun akıntısı gibi belirtiler görülmektedir. Genç yaştaki hastalar “ağır bir soğuk algınlığı geçiriyormuş gibi” hissetmektedir. COVID-19 enfeksiyonu yanlışlıkla soğuk algınlığı gibi düşünüldüğü için hızlı bir yayılmaya neden olabilmektedir. Bu nedenle de bu dönemde nezle, baş ağrısı ve boğaz ağrısı şeklinde ağır soğuk algınlığı geçiriyorsanız COVID-19 testi yapılması faydalı olabilir. Mutlaka tat ve koku sorunu yaşamanız gerekmez.

Aşıların Delta mutasyonuna etkisi nasıldır?

Delta varyantına karşı Biontech aşısının etkisi yüzde 90 olarak bildirilmiştir. İsrail’de yapılan bir çalışmada ise yüzde 70 etkili olduğu bildirilmiştir. Sinovac aşısının ise Delta mutasyonua etkisi 2-3 kat daha az olduğu ancak 3. doz yapıldığında Delta mutasyonuna daha etkili olabileceği bildirilmiştir.

Sonuç olarak özetleyecek olursak;

Delta mutasyonu Hindistan’da ortaya çıkan bir mutasyondur. 

-Delta mutasyonu nezle, boğaz ağrısı ve baş ağrısı belirtileri gösteren ve ağır soğuk algınlığı gibi kendini göstermektedir. Tat ve koku kaybı görülmez. 

-Delta mutasyonu daha bulaşıcıdır, akciğerleri daha çok etkiler ve COVID-19 ilaçlarına etkisi daha azdır.

-Aşılardan Biontech Delta mutasyonuna en az yüzde 70 olmakla birlikte yüzde 90’a kadar etkili olabilmektedir.

-Sinovac aşısı Delta mutasyonuna etkisi daha az olmakla birlikte 3. doz yapılırsa Delta virüsüne karşı daha fazla koruma sağlayabileceği bildirilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.