Covid mi Grip mi Test Şart!

Covid mi Grip mi Test Şart!

Bir zamanlar Covid tablosunda gripten farklı olarak ishal, mide bulantısı, kusma, koku-tat kaybı, konsantrasyon bozukluğu, bilinç bulanıklığı gibi belirtiler görülüyordu, ancak artık bunlara, özellikle de aşı olmuş kişilerde çok az rastlanıyor. Bu nedenle evde tanı koymak yerine, PCR testi yaptırıp Covid19 mu grip mi ayrımını netleştirmek önemlidir.

Doç. Dr. Elif Hakko

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı

Havaların soğumasıyla birlikte Covid ek olarak grip vakaları da hızla yayılmaya başladı. Bir zamanlar gripten farklı seyreden COVID-19’un belirtilerini artık gripten ayırmak çok zor. Her iki virüsün de ortak belirtileri ateş, öksürük, nefes darlığı, halsizlik, boğaz ağrısı, burun akıntısı veya tıkanıklığı, eklem ağrıları ve baş ağrısı. İki hastalığı ayırt etmek için mutlaka test yapılması gerekir.

Omicron diğer COVID-19 varyantlarına göre çok daha bulaşıcı özellikle çocuk-gençlerde oldukça yaygın hale geldi. Dolayısıyla ailelere de artık COVID-19 çok daha kolay bulaşıyor. Aşılı veya daha önceden COVID-19’u geçirmiş olmak, hasta olmak için engel değil ancak hastalığı hafif geçirmeye faydası var. Omicron’un şimdilik daha hafif seyirli olması, daha çok çocuk ve gençlerde olmasına bağlı veya aşıların etkisiyle olabilir. Ancak bağışıklığı baskılanmış, kronik hastalığı olan, ileri yaş grubu hala risk altında ve Omicron’u da ağır geçirme riskleri yüksek. Hafif seyrediyor diye rahatlamak, önlemleri gevşetmek yanlış, ağır bir tablo da oluşturabilir.

COVID-19 ve grip, her iki hastalığa da yakalanmamak için önlem almaya devam etmek gerekir. Maske, mesafe ve hijyen kurallarını gevşetmemek, kapalı-kalabalık alanlarda bulunmamak gerekir.

Maske ve koruyucu önlemlere daha sıkı uyulmalı

Grip virüsleri de COVID-19 gibi insanların ağız ve burunlarından çıkan damlacıklarla, yani hapşırma, öksürme, sümkürme hatta konuşma yoluyla bulaşabilir. Özellikle son doz aşıdan 3 ay geçmişse Omicron varyantı çok daha kolay bulaşabileceği için maske ve mesafe kurallarına daha sıkı uymalıyız. Kapalı ortamlarda bulunmamaya özen göstermeli, maskesiz kimseyle temas etmemeliyiz. Tanımlandığında ise aşı olmayı ihmal edilmemelidir. Bu salgından kurtaracak tek şey aşı.

Hem grip hem de COVID-19’dan korunmak ve yayılmalarını engellemek için:

  • Maske burun-çene örtülecek şekilde takılmalıdır.
  • Sık sık el yıkayın.
  • Her ortamda sosyal mesafeyi koruyun, insanlarla aranızda en az 3-4 adım mesafe olsun.
  • Ağız, yüz, göz ve burnunuza dokunmamaya çalışın.
  • Kalabalık-kapalı ortamlarda mümkün olduğu kadar bulunmayın, hasta kişilerden uzak durun, temas etmeyin.
  • Temas ettiğiniz yüzeyleri düzenli olarak dezenfekte edin.
  • Elinize hapşırıp öksürmeyin. Kolunuzun iç kısmına veya bir peçeteye hapşırın veya öksürün.
  • Hastaysanız evde oturun.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.