COVID Kış Varyantı Eris

COVID Kış Varyantı Eris

COVID-19’un Omicron varyantının yeni bir alt tipi olan Eris varyantı son zamanlarda Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Çin başta olmak üzere tüm dünyada sık görülmeye başlandı. Eris’in önceki varyantlardan daha hızlı üremesi ve bağışıklık sisteminden kolay kaçması gibi farkı olmasına rağmen klinik olarak aynı belirtilerle ortaya çıkıyor.

Doç. Dr. Elif Hakko

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı

COVID’in Eris varyantı Omicron tipi gibi daha çok üst solunum yolu enfeksiyonu şeklinde kendini gösteriyor. Boğaz ağrısı, burun akıntısı, hafif kas-eklem ağrıları, halsizlik ve hafif ateş yapabilir. Önceki COVID-19 salgınları gibi büyük salgın beklenmese de okulların açılmasıyla beraber daha çok vaka görülebilir.

Eris varyantının sık görülmeye başlanması, üreme kapasitesinin fazla olması, bağışıklık sisteminden kaçma özelliği olmasına rağmen ağır bir tablo yapmıyor.

Bağışıklık sorunu olan, diyabet, böbrek yetmezliği, kalp gibi kronik hastalığı olan, ileri yaştaki kişiler hastalığı daha ağır geçirebilir.

Kış aylarında hastalık yayılabilir

Eris, COVID-19’un diğer varyantları gibi solunum yoluyla bulaşıyor. Kapalı ortamlarda, yakın temasta hastalığın bulaşma olasılığı artıyor. Vaka sayısında artış beklenmesine karşın büyük tehlikeye neden olacağı düşünülmüyor. Korunmak için önceki COVID-19 varyantları gibi kalabalık-kapalı alanlarda maske kullanımı, el hijyeni en iyi önlem. Risk grubundaki kişilerin Omicron varyantını içeren COVID-19 aşılarını düzenli olmaları iyi olacaktır ancak maalesef bu aşılar ülkemizde bulunmuyor.

Kişisel koruma yöntemlerine uyulmalı

Okulların açılmasıyla beraber Eris varyantı daha sık görülebilir. Riskli kişiler için Omicron varyantını içeren aşının ülkemize gelmesi, bu kişilerin grip aşısıyla beraber aşılanmaları gerekiyor. Elbette kişisel korunma önlemlerine uymak da çok önemli.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.